Jaki przewodnik wybrać gdy zamierzasz odwiedzić Szkocję?   …. oto jest pytanie… 

Sam się zdziwiłem gdy policzyłem przewodniki po Szkocji które ukazały się  w Polsce. Czy uwierzysz że na Polskim rynku w ciągu ostatnich kilkunastu lat pojawiło się 11 przewodników po Szkocji? 

Wznowień i kolejnych wydań nie wliczam… 
I jak tu wybrać ten który najlepiej by mi służył? 

Przewodnik – przewodnikowi nie równy. Są takie które koncentrują się na ilości opisanych miejsc, są takie które opisują życie i kulturę Szkocji. 
Problemem jest to że większość z nich dostępna jest tylko w antykwariatach, lub na Allegro – a tam nie mamy możliwości przejrzenia, przekartkowania, a o możliwości porównania kilku przewodników w ogóle nie wspomnę… 

Dlatego postanowiłem zrobić spis wszystkich przewodników po Szkocji które ukazały się w Polsce. 
W tym wpisie znajdziesz spis i krótkie omówienie każdego z nich. klikając na tytuł lub zdjęcie okładki przewodnika, zobaczysz pełną recenzję z większą ilością szczegółów – spis treści, przykładowe zdjęcia stron itp. 

A więc zapraszam: 

 

 

Na początek trzy przewodniki z wydawnictwa Pascal

przewodnik po Szkocji

 

przewodnik po Szkocji

Szkocja – Przewodnik Pascala

Oto pierwszy przewodnik o Szkocji jaki pojawił się w Polsce – jest to prawdziwa cegła! Największa ilość tekstu, spis i opis największej ilości miejscowości i atrakcji turystycznych Szkocji.  600 stron, brak zdjęć, czarno-białe mapki, olbrzymia ilość informacji.  Jeżeli szukasz największej ilości informacji – ten przewodnik jest dla Ciebie – minusem jest to że ostatnie wydanie ukazało się już ponad 12 lat temu…

 

 

przewodnik po Szkocji

Szkocja – praktyczny przewodnik

Oto kolejny przewodnik ze „stajni” Pascala. Tym razem mamy polskiego autora. Na pierwszy rzut oka bardzo przypomina wcześniejszy przewodnik – podobny układ, podobna ilość stron, podobny sposób opisu. Jednak w tym wypadku, pomimo podobnej ilości stron, mamy ok. 35% tekstu mniej. Część opisów miejscowości jest krótszych, a wielu miejscowości w ogóle tutaj nie znajdziesz… Wciąż jednak jest to dość duża dawka informacji. 

 

 

przewodnik po Szkocji

Szkocja – dookoła świata

Tym razem mamy przewodnik o wiele bardziej wizualny. 200 stron, dużo kolorowych zdjęć i mapek, krótsze opisy jedynie  wybranych atrakcji. Dostajemy w zamian gotowe, jednodniowe plany wycieczek po Edynburgu i Glasgow, oraz dłuższe kilkudniowe propozycje wycieczek po Szkocji. Ten przewodnik będzie przydatny dla tych którzy zamierzają wpaść z krótką wizytą do Szkocji lub samego Edynburga.

 

 

przewodnik po Szkocji

Szkocja – wakacje na walizkach

Tym razem mamy do czynienia z przewodnikiem wydanym przez National Geographic. 300 stron, kolorowe zdjęcia i mapy, raczej krótkie opisy wybranych atrakcji turystycznych. Więcej jest opisów ogólnych, całych obszarów, niż poszczególnych miasteczek i miejsc. Dodatkowo dostajemy kilka proponowanych tras pieszych, znajdziemy tu nieco większy nacisk na przyrodę i krajobraz niż na miasta czy zamki. 

 

 

A teraz dwa naprawdę wartościowe przewodniki z Biblioteki GW

przewodnik po Szkocji

 

przewodnik po Szkocji

Szkocja – podróże marzeń

Ten przewodnik bardzo sobie cenię. Chociaż nie ze względu na ilość informacji – ale na świetne artykuły dotyczące Szkocji i Szkotów. Prawie połowa przewodnika to doskonałe artykuły o historii, kulturze i życiu codziennym Szkotów. Druga połowa to opis miejsc – ale bardziej koncentrująca się na wskazaniu miejsc wartych zobaczenia, opisie całych regionów i okolic, niż na konkretnym omawianiu poszczególnych miejscowości. 350 stron, twarda oprawa, spora ilość dobrze dobranych zdjęć – mogę ze spokojnym sumieniem polecić ten przewodnik jako świetną książkę o Szkocji dla wszystkich zakochanych w tym kraju – nie tylko tych którzy mają zamiar tutaj spędzić urlop. 

 

 

przewodnik po Szkocji

Edynburg – miasta marzeń

Chociaż mamy do czynienia z polskimi autorami to ten przewodnik po Edynburgu jest bardzo podobny do omawianego powyżej przewodnika po Szkocji. Podobny wygląd, układ, sposób pisania. Teksty również są całkiem dobre, szczególnie przyzwoicie wyszła część o historii Edynburga. 220 stron, twarda oprawa, duża ilość zdjęć. Oto przewodnik warty polecenia dla wszystkich którzy chcą zwiedzić stolicę Szkocji!  

Dużym plusem jest to że przewodnik ten możemy dostać w ciągłej sprzedaży w formacie pdf. – a więc nie ma problemów z poszukiwaniem i czekaniem aż gdzieś, ktoś nareszcie będzie chciał go odsprzedać… 

 

 

przewodnik po Szkocji

Szkocja. Przewodnik Wiedza i Życie

Oto przewodnik wydany przez Wiedzę i Życie, ale oryginalnie jest to dzieło Eyewitness Travel. Kto się wcześniej zetknął z ich produkcjami nie będzie zdziwiony że i w tym wypadku mamy do czynienia z przewodnikiem który przede wszystkim oglądamy… ;-)  duża ilość zdjęć, map i rysunków oto główne założenie tego przewodnika. Jest takie powiedzenie iż jeden obraz wart jest tysiąca słów i właśnie tutaj mamy do czynienia z podobną zasadą. Jak dla mnie rysunki zamków, czy głównych ulic są bardzo dobrym pomysłem. przewodnik ten będzie przydatny szczególnie osobom które wybierają się na krótki wypad do Edynburga lub Glasgow, ewentualnie na jedno-dwudniową wycieczkę po Szkocji. 

 

 

przewodnik po Szkocji

Szkocja – Top 10

Tym razem dostajemy do ręki czystą inspirację… – gdzie pojechać, co jest warte zobaczenia, najciekawsze zamki? jeziora? plaże? Ja traktuję ten przewodnik jako wstęp do planowania kolejnych wypadów po Szkocji. Każdy kto chciałby nieco pozwiedzać Szkocję, ale nie do końca wie co tak naprawdę chce tym razem zobaczyć w tym przewodniku może znaleźć odpowiedź. 

 

 

przewodnik po Szkocji

Szkocja i Szetlandy

Oto najnowszy przewodnik po Szkocji, wydany w tym roku, napisany przez polskiego autora, świeżutka sprawa… niestety… Przewodnik wręcz poraził mnie ilością błędów, braków i niedoróbek. Oto przykład jak dobry pomysł może zostać schrzaniony…   Jeżeli chcesz zobaczyć książkę wartą miana bubel dekady – oto ona!  

 

 

przewodnik po Szkocji

Spokojnie to tylko Szkocja

Książka wydana w serii „Przewodnik po różnicach kulturowych” przez Newsweek. Z tą pozycją mam kłopot – niby pomysł fajny i wart dobrej realizacji. Jednak sama książka do mnie nie przemawia. Po części jest to sprawa polskiego tłumaczenia, gdzie przepadł gdzieś humorystyczny kontekst tej książki, po części zaś jest to sama książka…  Na pewno można znaleźć w niej sporo ciekawych informacji o Szkotach, jednak całość jest jakaś taka….   nie jest to strata pieniędzy ani czasu – jednak książka mogła by być dużo lepsza.

 

 

przewodnik po Szkocji

Aberdeen – przewodnik

W przypadku tego przewodnika nie znajdziesz osobnej recenzji na mym blogu. Powód jest dość prozaiczny – nie bardzo jest co napisać. 

Przewodnik ten został samodzielnie wydany przez autora – Karol Suchocki – za co na pewno można autorowi pogratulować inwencji. Niestety jeżeli chodzi o treść…  z tym jest już dużo gorzej.
Na cały przewodnik składa się 30 stron, gdzie autor najpierw w kilkunastu zdaniach streszcza historię miasta – by następnie wypunktować atrakcje turystyczne Aberdeen. Więcej treści znajdziesz na przeciętnym blogu internetowym. Rozumiem że cena jest niska – 2.5 – 3.5 zł (dostępny jedynie w wersji elektronicznej) w zależności od księgarni, jednak aż szkoda że autor troszkę bardziej się nie przyłożył do tej pracy… 

 

I tak oto dotarłeś do końca ;-) 

obiecuję że jeżeli pojawi się kolejny przewodnik po Szkocji – znajdzie się on w moim zestawieniu.

jeżeli pominąłem jakiś przewodnik po Szkocji – proszę napisz w komentarzu!