Szkocja – wakacje na walizkach to jeden z przewodników wydanych przez National Geographic.  W Polsce ukazały się dwa wydania tego przewodnika, w 2012 oraz 2014 roku. Wydania różnią się okładką (obrazek na dole tekstu) i wprowadziło to nieco zamieszania, ponieważ wciąż można kupić w niektórych księgarniach oba te wydania. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo czy jest to ten sam przewodnik, czy zupełnie inny…  A więc pomimo innych kładek jest to ten sam przewodnik.  

 

Co znajdziesz w przewodniku:

Miękka oprawa, 318 stron, dobrej jakości papier i pomimo dłuższego użytkowania wciąż żadna kartka nie lata luzem. 

Wygląd miły dla oka, sporo kolorów które wyróżniają różny typ informacji, kolorowe rogi pomagają szybciej orientować się w zawartości przewodnika. Minusem może być dość mała czcionka, przy słabszym oświetleniu czasem można mieć trudności w czytaniu. 

Historia i Kultura – 42 strony
Edynburg i Lothian – 34 strony
Glasgow i Ayrshire – 18 stron
Południowa Szkocja – 15 stron
Środkowa Szkocja – 20 stron
Wschodnie Wybrzeże – 26 stron
Highlands – część środkowa i zachodnia – 28 stron
Highlands – część północna – 16 stron
Wyspy i archipelagi wzdłuż zachodnich wybrzeży Szkocji – 36 stron
Orkady i Szetlandy – 17 stron 
Rady praktyczne – 44 strony 

Jak się sprawdza w praktyce? 

Przewodnik Szkocja – wakacje na walizkach poleciłbym osobom które planują pojedynczy na przykład tygodniowy urlop w Szkocji i którzy oprócz zwiedzania zabytków mają zamiar wybrać się na kilka pieszych wycieczek. Dla tych z was którzy mieszkają w Szkocji i częściej robią wypady w teren dość szybko przewodnik ten straci swe walory z prostego względu – nie znajdziecie w nim nic nowego… 

Dodatkowym problemem jest brak wielu znanych atrakcji Szkocji, nie wiem czy autor wyszedł z założenia że nie warto o nich pisać bo ludzie i tak o nich wiedzą, czy po prostu postanowił wypromować inne miejsca?  Mimo tego myślę że można  go polecić wszystkim tym, którzy szykują się na wycieczkę po Szkocji. 

Warto wspomnieć również o dobrej jakości tekstach na temat historii i kultury. Jeżeli ktoś lubił czytać National Geograpfic napewno napewno się nie rozczaruje, ponieważ są to teksty podobnej  jakości. 

 

oto kilka przykładowych stron z przewodnika 

Szkocja - wakacje na walizkach   Szkocja - wakacje na walizkach   Szkocja - wakacje na walizkach   Szkocja - wakacje na walizkach   Szkocja - wakacje na walizkach

 

okładka I wydania przewodnika

Szkocja - wakacje na walizkach

 

Tytuł – Szkocja
Autor – Jenny, Robin McKelvie
Tłumacz – Jacek Sikora
seria – Przewodnik Pascala
Tytuł oryginału – Scotland
Wydawnictwo – National Geografic
Wydane w Polsce – 2014
wersja e-book – NIE
Format – 120×195
Liczba stron – 318
ISBN – 9788375964646

 

Zajrzyj również do wpisu:

Spis wszystkich przewodników po Szkocji