Przewodnik Edynburg  – to jeden z serii przewodników Miasta Marzeń wydanej w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej

Nakład w wersji papierowej został już wyczerpany, ale mamy możliwość kupna tego przewodnika w wersji e-booka w formacie pdf. 

 

Co znajdziesz w przewodniku:

W wersji papierowej – Twarda oprawa, 230 stron, dobrej jakości papier, duża ilość zdjęć. Choć zdjęć jest rzeczywiście dużo to jednak tekst wciąż stanowi główny atut tego przewodnika. 

Wprowadzenie – 6 stron
Historia – 42 strony 
Wademekum – 34 strony (artyści, pisarze, festiwale, kuchnia, polskie ślady) 
Zwiedzanie: 
Kameralna metropolia – 6 stron
Zamek i Wzgórze Zamkowe – 18 stron
Najstarszy Edynburg – 20 stron
Canongate – 10 stron
Holyrood – 14 stron
Na południe od Królewskiej Mili – 16 stron
Między Starym a Nowym Miastem – 8 stron
Calton Hill i Broughton – 8 stron
Nowe Miasto – 8 stron
Wzdłuż Water of Leith – 8 stron
Obrzeża i okolice Edynburga – 7 stron
Rady dla podróżnych – 8 stron

 

Jak się sprawdza w praktyce? 

przewodnik Edynburg – Miasta Marzeń jest bardzo podobny do przewodnika Szkocja – podróże marzeń  (wydany również w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej) , podobny wygląd, podobne rozmiary i podobny sposób opracowania samego tematu.

Szkocja przewodnik

Znajdziemy sporą ilość informacji na temat życia, kultury i historii Edynburga, jednak sam część dotycząca zwiedzania Edynburga jest bardziej rozbudowana.  Właściwie jest tutaj wszystko czego potrzebuje turysta w trakcie zwiedzania miasta. Dokładne i konkretne opisy ciekawych miejsc, cztery mapy Edynburga świetnie pomagające się nam zorientować w terenie (dobrym pomysłem jest mapa z liniami autobusowymi – choć nie wiem jak długo te dane będą aktualne). Bardzo podoba mi się grafika zamku – na pewno będzie pomocna w trakcie zwiedzania. 

Artykuły w części opisowej oraz historyczne również są na wysokim poziomie. Bez banałów – za to dużo fajnie podanej informacji. 

Plus ode mnie autorzy przewodnika dostają za umieszczenie informacji o polskich śladach w Edynburgu – znajdziemy tutaj np.  informacje o tablicy upamiętniającej pobyt Fryderyka Chopina, czy informacje o polskim wydziale lekarskim. Niestety zabrakło wzmianki o tablicy poświęconej gen. Maczkowi… Jest kilka słów na temat Wojtka – oczywiście nie ma wzmianki o jego pomniku, co zrozumiałe gdyż przewodnik wydany był w 2012r.  Jednym słowem jest trochę informacji – niestety nie wszystko czego bym się spodziewał.

Dobrą sprawą jest stała możliwość zakupu tego przewodnika w wersji elektronicznej – nie zajmuje miejsca i zawsze możemy go przejrzeć w naszym telefonie lub lepiej i wygodniej na tablecie. Jednak jeżeli chcecie dłużej, częściej go używać polecam jednak znalezienie go w antykwariacie, lub na Allegro i zakup wersji papierowej. Na pewno się nie rozczarujecie ;-) 

oto kilka przykładowych stron z przewodnika

Edynburg - miasta marzeń   Edynburg - miasta marzeń   Edynburg - miasta marzeń   Edynburg - miasta marzeń   Edynburg - miasta marzeń  

 

 

Tytuł – Edynburg
Autor – Katarzyna Kuras, Krzysztof Fokt
seria – miasta marzeń
Wydawnictwo – Agora
Wydane w Polsce – 2012
wersja e-book – TAK
Format – 155×230
Liczba stron – 230
ISBN – 978-836-180-960-9

 

Zajrzyj również do wpisu:

Spis wszystkich przewodników po Szkocji