Szkocja – podróże marzeń to polskie wydanie przewodnika Scotland – Insight guides. W Polsce przewodnik ten ukazał się jako dodatek do Gazety Wyborczej (Biblioteka Gazety Wyborczej  14)
Dziś możemy go kupić jedynie w antykwariatach. 

Właściwie słowo przewodnik nie najlepiej oddaje to czym jest ta książka.  Właściwie jest to zbiór felietonów i artykułów na tematy związane ze Szkocją, plus opis regionów Szkocji wraz z miejscami wartymi odwiedzenia. 

 

Co znajdziesz w przewodniku:

Twarda oprawa, 350 stron, duża ilość ciekawych i dobrze dobranych zdjęć. 

Wprowadzenie – 5 stron
Historia – 41 stron 
Wademekum – 70 stron (kościół, słynne osoby, muzyka, jedzenie itp) 
Zwiedzanie:
Edynburg – 30 stron
Glasgow – 22 strony
Pogranicze – 14 stron
Południowy Zachód – 14 stron
Kanał Forth and Clyde – 6 stron 
Zachodnie wybrzeże – 12 stron 
Skye – 10 stron 
Hebrydy Wewnętrzne – 10 stron 
Hebrydy Zewnętrzne – 8 stron 
Środkowa Szkocja – 10 stron 
Wschodnie wybrzeże – 18 stron 
Pogórze Północne – 12 stron 
Orkady – 8 stron 
Szetlandy – 3 strony 

 

Jak się sprawdza w praktyce? 

Jak już napisałem to wcześniej – to nie jest typowy przewodnik w znaczeniu – „opisy miejscowości i co warto tam zobaczyć”. 

W Szkocja – Podróże Marzeń mamy do czynienia z bardzo dużą dawką informacji o Szkocji, Szkotach i ich kulturze. Ponad 1/3 całości zajmują artykuły i teksty na ten temat. Ale i tego mało bo w działach poświęconych regionom Szkocji znów mamy wiele tekstów dotyczących nie tyle atrakcji turystycznych, co kultury i sposobowi życia na tych terenach. 

Opisy regionów nie zawierają szczegółowych informacji nt. atrakcji poszczególnych miejscowości – a raczej ogólny wgląd w ducha i nastrój danego regionu (wiem że brzmi to dziwnie – ale tak to właśnie odebrałem) 

A więc przewodnik ten warto przeczytać zanim przyjedzie się do Szkocji, lub po prostu wtedy gdy jesteś zainteresowany samą Szkocją – na pewno znajdziesz tutaj wiele dobrych informacji. 

No i na koniec autorzy: Teksty w tej książce są naprawdę dobre – ale nic dziwnego skoro pisali je dziennikarze i pisarze znani ze swych publikacji na temat Szkocji. Są to osoby wydające własne książki, piszące w znanych gazetach i miesięcznikach (The Scotsmen, The Scots Magazine itp) Dzięki temu dostajemy naprawdę wysokiej klasy teksty. 

Spokojnie można stwierdzić że jest to doskonałe uzupełnienie do książki np. „Historia Szkocji”, lub wręcz podręcznik do zrozumienia Szkotów i „Szkockości”  ;-) 

oto kilka przykładowych stron z przewodnika – Szkocja

Szkocja - podróże marzeń   Szkocja - podróże marzeń   Szkocja - podróże marzeń   Szkocja - podróże marzeń   Szkocja - podróże marzeń   Szkocja - podróże marzeń  

 

Chociaż nie można tej książki dostać w żadnej księgarni, to jednak co jakiś czas pojawia się ona w ofercie antykwariatów lub Allegro – naprawdę zachęcam do zakupu i przeczytania jej wszystkich miłośników Szkocji!  

 

Tytuł – Szkocja
Autor – Praca Zbiorowa
seria – podróże marzeń
Tytuł oryginału – Scotland
seria – Insight guides
Wydawnictwo – Agora SA
Wydane w Polsce – 2007
wersja e-book – NIE
Format – 155×230
Liczba stron – 358
ISBN – 83-60174-74-6

 

Zajrzyj również do wpisu:

Spis wszystkich przewodników po Szkocji