Choć w języku angielskim mamy co najmniej kilkadziesiąt książek pod takim lub innym wariantem tytułu „Historia Szkocji”, książek które przybliżają nam całość historii Szkocji od prehistorii do dnia dzisiejszego. Możemy wybierać wedle gustów i upodobania – dowolnie dobierać objętość i sposób narracji.

Niestety, chcąc przeczytać o historii Szkocji w języku polskim nie mamy już takiej dowolności.
Możemy wybierać pomiędzy Historią Szkocji Stefana Zabieglika a… Historią Szkocji Stefana Zabieglika.
Do wyboru mamy wydanie pierwsze i wydanie drugie poszerzone.

No dobrze jest jeszcze mityczna „Historia Szkocji” napisana przez Tomasza Kapitaniaka, ale książka ta została wydana w tak małym nakładzie że jedynie w bardzo nielicznych bibliotekach można ją znaleźć. O książce tej pojawiają się gdzieniegdzie jakieś wzmianki – a jedyną istniejącą recenzję w internecie znajdziesz na mojej stronie we wpisie – „Historia Szkocji” – Tomasz Kapitaniak
A więc tak naprawdę mamy jedynie słuszny i możliwy wybór – Zabiegalik.

Historia Szkocji   Stefan Zabieglik

Najpierw kilka pozytywów

Pozwólcie że na początku powiem o pozytywnych stronach tej książki:
po pierwsze: to że w ogóle jest!
po drugie: to książka ta jest naprawdę ładnie wydana (mam II wydanie w twardej oprawie) – ładna okładka, sporo zdjęć – czarno-białych ale wyglądających w porządku, dość dużo tabelek i map.

Historia Szkocji   Stefan Zabieglik

I właściwie tutaj muszę zakończyć wyliczanie plusów.

Co jest złe w tej „Historii Szkocji”?
Po pierwsze można znaleźć w niej kilka błędów – ale nie to wzbudza moją największą niechęć do tej książki. To co naprawdę utrudnia czytanie to sposób w jaki autor ją napisał.
To nie jest opowiadanie historii, to jest zbiór dat, nazwisk i działań.
Książka ta przypomina mi stare podręczniki do liceum z lat 70-tych, gdzie człowiek musiał się przekopywać przez kolejny rozdział z trudem, mozołem i ze łzami w oczach – przecież wiadomo nauka lekką nie jest.

Jeżeli zamierzasz studiować historię Szkocji – to ok.
ale jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o historii bo np. wybierasz się do Szkocji na wakacje i fajnie by było wiedzieć o niej coś więcej, to niestety przebrnięcie przez ten „podręcznik” nie będzie łatwe.

Historia Szkocji   Stefan Zabieglik

A więc na razie pozostaje mi czekać na jakiegoś nowego polskiego historyka który zechciałby się zająć historią naszego ulubionego kraju. Ewentualnie na przetłumaczenie którejś z popularnych wersji Historii Szkocji z jęz angielskiego.

 

Tytuł – Historia Szkocji
Autor – Stefan Zabieglik
Wydawnictwo –DJ
Wydane w Polsce – 2000
wersja na czytniki – nie
160 x 240 mm
Liczba stron – 404
ISBN – 83-87227-07-2