Bardzo chcemy by nasz polski wkład (choć powinniśmy raczej mówić wkład naszych dziadków i ich współczesnych) w czasie II Wojny Światowej był znany i doceniany na świecie.

Denerwuje nas Polaków niewiedza i ignorancja dotycząca tej sprawy.
Tylko czy czasem sami nie jesteśmy równie dużymi ignorantami?

Pojawia się ostatnio dość ciekawa inicjatywa firmowana przez Hurricane of Hearts, ma ona za zadanie przypomnieć udział i zwycięstwa polskich pilotów w słynnej Bitwie o Wielką Brytanię

Już chciałem podesłać link o tym wydarzeniu  do jednego z mych Szkockich znajomych który nie tylko że interesuje się lotnictwem i jest szczerym fanem polskich lotników, to jeszcze uczy się języka polskiego!

Jednak coś mnie tknęło i przeczytałem polski tekst zamieszczony na tej stronie…

Po prostu mnie zatkało! Nie uwierzyłem własnym oczom!

Myślałem że po okresie wzmożonych dyskusji na temat różnicy między Anglią, Wielką Brytanią i Zjednoczonym Królestwie które krążyły po sieci w okresie szkockiego referendum niepodległościowego w 2014 roku temat ten jest już przez Polaków przerobiony!
(mój wpis na ten temat znajdziesz tutaj)

Nic bardziej mylnego!

Tekst który pojawił się na stronie https://www.facebook.com/events/1231313480212789/ jest po prostu szczytem niekompetencji i ignorancji (nazwę to tak delikatnie by nie urazić czyiś uszu)

Mam pytanie – kto odpowiada za ten tekst?

 

No dobrze ale o co tyle krzyku?

Cały tekst udostępniłem poniżej – a tutaj kilka kwiatków:

„…Znak ten jest symbolem polskich pilotów walczących w szeregach RAF-u w obronie granic naszego sojusznika – Anglii…”
Anglii???

I dalej
„…Jest to znakomity moment do tego, aby przypomnieć, iż bez Polaków, ich oddania, odwagi i poświęcenia Anglia, jaka znamy mogłaby nie istnieć…”

Jakie piękne zdanie. Prawda?

I jeszcze jedno:
„…76 lat temu Polacy przybyli do Anglii, ramię w ramię z Brytyjczykami walczyli w obronie Anglii i całej wolnej Europy…”

W angielskojęzycznej wersji tego tekstu zamiast „Anglia” pojawiło się słowo „Britain”

Drogi autorze tego tekstu (a może tylko tłumaczu tekstu z języka angielskiego) – Anglia to nie to samo co Wielka Brytania lub Zjednoczone Królestwo!

Nie można zamiennie używać tych nazw, jest to nie tylko błędne, ale również ( a może przede wszystkim krzywdzące dla wielu obywateli UK)

Jak mam pokazać taki tekst Szkotowi? Może autor zdecydowałby się pójść gdzieś do pubu w Glasgow i podyskutować o tym jak to polscy lotnicy walczyli o wolną Anglię?

A może łatwiej by było porozmawiać na podobne tematy z Walijczykiem?
Chcemy by doceniono Polski wkład w wojnę? Chcemy by traktowano nas poważnie?
Nauczmy się podstawowych zasad jak wygląda i jak działa ten kraj!

„Anglia” to nie to samo co „Wielka Brytania”!

 

I na koniec jeszcze jedno – Bitwa o Anglię

Wiem że to beznadziejna sprawa…
Jednak zawsze staram się zabrać głos w tej sprawie.

Wiem że w języku polskim utrwaliła się nazwa tej bitwy – „Bitwa o Anglię”
Jednak uważam że pomimo tego że używamy jakiejś nazwy od dawna nie znaczy to że przestaje ona być błędna.

Jeżeli pomimo tego co napisałem powyżej nie widzisz w tej nazwie niczego niewłaściwego to pozwolę sobie tutaj napisać jeszcze jeden argument:
Nazywając tę bitwę „Bitwą o Anglię” nie tylko okazujemy brak poszanowania uczuć milionów Brytyjczyków.

Okazujemy brak poszanowania dla … naszych polskich pilotów którzy uczestniczyli w tej bitwie!

Dlaczego?

Ponieważ umniejszając znaczenie bitwy – umniejszamy znaczenie zwycięzców!
To była Bitwa o Wielką Brytanię – całą Wielką Brytanię a nie tylko o Anglię.
Bitwa toczyła się nad terenem Anglii, Szkocji i Walii – to była Bitwa o całą Wielką Brytanię i Polacy pomogli obronić całą Wielką Brytanię!

 

Jeszcze raz chciałbym jasno powiedzieć – nie krytykuje tej inicjatywy, doceniam wkład i pracę dziesiątek i setek wolontariuszy –
ale nie mogę się zgodzić by była ona spaprana taką dawką ignorancji!

Muszę przyznać że bardzo podoba mi się plakat tego wydarzenia. Dobra robota!

Bitwa o Brytanię
zauważyliście że na samej górze napis głosi:

76 rocznica Bitwy o Wielką Brytanię 

 

Szczerze dziękuję organizatorom i życzę im i sobie by jak najwięcej osób zainteresowało się tym wydarzeniem

Do czego zachęcam wszystkich czytających te słowa!

zapraszam do odwiedzenia strony Hurricane of Hearts oraz wydarzenia Szachownica Lotnicza symbolem przyjaźni polsko- brytyjskiej II

 

[youtube_sc url=”https://youtu.be/vMmj7fe6HP0″]

 

A oto pełny tekst jaki możemy znaleźć na stronie wydarzenia na Fb – https://www.facebook.com/events/1231313480212789/

 

Zbliżają się uroczystości z okazji 76 rocznicy Bitwy o Anglię, która połączyła żołnierzy polskich i brytyjskich w walce ze wspólnym hitlerowskim wrogiem. Powietrzna batalia pomiędzy Królewskimi Siłami Lotniczymi (RAF) i niemiecką Luftwaffe miała kluczowe znaczenie dla powodzenia dalszych działań wojennych przeciwko III Rzeszy. Nieocenione są zasługi naszych bohaterskich pilotów, którzy wsławili się wielką odwagą, zaangażowaniem oraz niezwykłą skutecznością w walce.

15 września to ważna data dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. To moment, kiedy z dumą wspominamy naszych lotników.
Już drugi raz pojawia się możliwość aby ta dumę zamanifestować.
Od 10 września 2016 z inicjatywy stowarzyszenia Hurricane of Hearts (HoH) w polskich sklepach, zakładach usługowych i instytucjach będzie można znaleźć nalepki ze wzorem biało-czerwonej szachownicy. Znak ten jest symbolem polskich pilotów walczących w szeregach RAF-u w obronie granic naszego sojusznika – Anglii.

Przyklejając naklejkę w widocznym miejscu będziemy mieć możliwość oddania hołdu tym wspaniałym ludziom, którzy bezpośrednio wpłynęli na losy II Wojny Światowej, a także rozpoczęcia rozmowy o wspomnianych wydarzeniach.

Wiele się ostatnio mówi na temat imigracji w Wielkiej Brytanii, jej znaczeniu i wpływie na jakość życia na Wyspach. Jest to znakomity moment do tego, aby przypomnieć, iż bez Polaków, ich oddania, odwagi i poświęcenia Anglia, jaka znamy mogłaby nie istnieć. Przyklejając naklejkę stwarzamy sobie możliwość sprowokowania rozmowy o sprawach kluczowych dla naszej tu egzystencji. Żyjemy, pracujemy, płacimy podatki w tym kraju i chcemy, aby się on rozwijał i kwitł przy naszej pomocy. 76 lat temu Polacy przybyli do Anglii, ramię w ramię z Brytyjczykami walczyli w obronie Anglii i całej wolnej Europy aby stworzyć przyszłość, której częścią jesteśmy. Sprawmy, aby ta piękna historia miała możliwość zostać po raz kolejny przywołana i odpowiednio oceniona przez współczesnych.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa londyńskiej organizacji Hurricane of Hearts. W październiku 2013 roku pamięć o polskich lotnikach została przywołana na meczu Polska-Anglia na Wembley poprzez gigantyczną sektorówkę ze znakiem biało-czerwonej lotniczej szachownicy. HoH od lat zajmuje się poprawieniem stosunków polsko-brytyjskich. Najnowszy projekt, w który zaangażowani są członkowie organizacji to film opowiadający historie naszych dzielnych lotników z Dywizjonu 303. Pierwszy raz naklejki drukowaliśmy w 2015 roku. Było ich 50tyś. W tym roku dzięki uprzejmości Motion Signs wydrukujemy ich aż 100 tyś.

Projekt stał się możliwy dzięki głównemu sponsorowi Motion Signs Ltd, z którym Hurricane of Hearts ma zaszczyt pracować od lat przy wielu akcjach.

Do projektu dołączyli:
i tu następuje długa lista organizacji…

Co ciekawe są tu np.

Związek Harcerstwa Polskiego w Edynburgu
Drużyna Harcerska 3 RDH „Nieprzemakalni” z Edynburga
Polska Szkoła w Glasgow
Salon Kultury Polskiej w Edynburgu

I nikomu nie przeszkadza wykluczenie Szkocji z „Bitwy o Anglię” ???