W ostatni weekend odbył się w okolicznych glenach  Angus Glens Walking Festival

28 wędrówek w ciągu 4 dni. Od kilkukilometrowego spaceru wokół jeziora, po 25 kilometrowy marsz z 950  metrowym podejściem… do tego wieczorne ceilidh …

Jest to świetna impreza dla ludzi lubiących chodzić po górach , zarówno dla tych którzy lubią zdobywać szczyty, jak i dla tych którzy widzą radość w chodzeniu raczej po płaskim…

Właściwie to sezon już rozpoczęty … i tym bardziej czas najwyższy by zaplanować letnie wypady w góry….

Tak więc dziś proponuję wam  Walking Festival.  Jest to świetny sposób na poznanie nowych ludzi, przejście fantastycznych tras o zróżnicowanym poziomie trudności, często można również uczestniczyć w dodatkowych imprezach, np. koncerty, ceilidh, czy po prostu wieczór w pubie ze znajomymi poznanymi na szlaku.

Ale co to jest właściwie Walking Festival ???

– Jest to impreza przeznaczona dla miłośników pieszych spacerów i wędrówek górskich.

– Najczęściej są to 3, 4-dniowe zjazdy.

– Organizatorzy proponują zwykle kilka tras dziennie są one zróżnicowane pod względem trudności. W każdą trasę wyruszamy z wykwalifikowanym przewodnikiem.

– Start wszystkich wycieczek znajduję się w głównej miejscowości, z którą specjalnie podstawionymi autobusami dojeżdżamy w miejsce rozpoczęcia szlaku, a po zakończonej wędrówce autobusy zabierają nas z powrotem do miasteczka.

– To ile tras przejdziemy, czy tylko jedną, czy jedną każdego dnia trwania imprezy zależy od nas – wykupujemy pojedyncze trasy

– Noclegi załatwiamy we własnym zakresie, choć organizatorzy zwykle przedstawiają nam ofertę miejscowych B&B, Hosteli czy Campingów…

Co  takiego podoba mi się  w tych imprezach ?

No cóż… gdy jesteś raczej zapracowany, nie masz czasu na przygotowanie sobie tras, szukanie gdzie, dokąd  i którędy najlepiej, a masz do dyspozycji choćby weekend. Wal śmiało. Wybierz trasę i z przewodnikiem , w miłym towarzystwie ludzi równie szalonych jak Ty spędzisz dzionek w górach.

Warto posłuchać co przewodnik ma do powiedzenia, często to ludzie z okolić i doświadczeni wędrowcy – można się dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć .

No i sprawy logistyczne – zwykle gdy jedziemy sami musimy zrobić w górach koło, by wrócić do samochodu. Albo idziemy z jednego przystanku autobusowego na drugi … tyle że dojazdy i powroty zwykle wykańczają mnie bardziej niż sama trasa w górach … Tutaj dojeżdżasz  na trasę autobusem i na mecie znowu autobus Cię odbierze – bez spieszenia się, bez spóźniania czy spędzania godzin na przystanku. Dojedziesz z powrotem do miasteczka i albo wsiadasz do swego samochodu, albo idziesz na nocleg.

 

Na terenie Szkocji odbywa się co roku ponad 15 dużych- kilkudniowych  Walking Festival. Do tego należy dodać kilkanaście mniejszych imprez. Wiele z nich odbywa się cyklicznie od wielu lat, przyciągając co roku grono wiernych miłośników pieszych wędrówek.

Tutaj podaję nazwy lokalizację i linki do niektórych z nich:

(część z nich już się odbyła, ale mam nadzieję że adresy przydadzą się wam w następnym roku)

16-22. 04. 2011  –  The Islay Walking Week

06-12. 05. 2011  –  Newton Stewart Walking Festival

13-15. 05. 2011  –  Irvine Valley Walking and Outdoor Festival

21-27. 05. 2011  –  Ballater Royal Deeside Walking Festival

3-6. 06. 2011  –  Glen Affric Walking Festival

2-5. 06. 2011  –  Angus Glens Walking Festival

3-5. 06. 2011  –  The Tenth Langholm Walking Festival

12-15. 08.2011 – Midlothian Walking Festival

3-11.09.2011 – Fife Outdoor Access Festival

4-10.09.2011 – Scottish Borders Walking Festival

9-11.09.2011 – Moffat Ramblers’ Walking Festival

15-18.09.2011 – Blairgowrie & East Perthshire Walking Festival

16-19. 09.2011 – The Arran Mountain Festival

24-25.09.2011 – Carrick Way Walking Festival

 

Namawiam was do wzięcia udziału choć w jednej z tych imprez.

Myślę że nie będziecie żałować ;-)