Właściwie nie miałem zamiaru pisać o tej książce.

Z jednej strony temat dotyczy „Szkocji” poprzez fakt że opisuje rodzinę królewską, z drugiej jednak strony jest to… no cóż, książka na poziomie „kolorowych magazynów” (o których z niejakim przekąsem pisze sam autor…)

Jednak po przeczytaniu pierwszego rozdziału postanowiłem zrobić ten wpis…

Autor opisując co działo się w trakcie narodzin królewskich potomków pisze tak:

„…kiedy rodziła Maria Beatrycze z Modeny, żona Jakuba II Stuarta (…) Narodziny okazały się wiekopomne: wywołały rewoltę wrogów Jakuba. Władzę przejął protestant Wilhelm Orański, a mały synek Marii Jakub Edward, popularnie nazwany Bonnie Prince Charlie (śliczny książę Karolek) bezskutecznie pretendował potem do korony jako Karol III …”

No ok. człowiek pomylił imiona – to się zdarza, nie ma się czego czepiać …

Tak, racja autorowi mogą pomylić się imiona, nazwy zamków itp. Nic w tym strasznego. Tutaj jest jednak coś znacznie większego i pozwólcie że to wyjaśnię

Ale na początek – Kim był Bonnie Prince Charlie ?

jego pełne imię to Charles Edward Louis John Casimir Silvester Severino Maria Stuart … strasznie tego dużo…  Ze względu na jego „piękne lico” nazwano go Bonnie Prince Charlie – Śliczny Książę Karolek – przydomek ten jest używany niemal na równi z jego prawdziwym imieniem.

To On jest odpowiedzialny za ostatnie powstanie Jakobitów, to tylko dzięki jego uporowi i urokowi osobistemu udało się namówić Przywódców Klanów Szkockich by rozpoczęli tę, kolejną już wojnę domową (Powstanie Jakobitów 1745 roku).  Słynna bitwa pod Culloden, źle przygotowana i źle prowadzona przez Karola zakończyła się totalną klęską i śmiercią wielu Szkotów – Karol uciekł i przez długie miesiące ukrywał się w Szkockich górach – dzięki czemu przeszedł do legendy jako prawdziwie romantyczny bohater.

Bitwa pod Culloden według Davida Moriera

Bitwa pod Culloden według Davida Moriera

Jednym słowem – obok Williama Wallace, Roberta Brucea i Marii Stuart jest to najbardziej znana postać w Szkocji…

Jest jednak coś, co szczególnie dla Polaków i naszej historii jest istotne – Karol jest synem – nie Marii Beatrycze z Modeny ale…  Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Jana III Sobieskiego – Króla Polski.

Jedna z najsłynniejszych postaci Szkockiej Historii jest prawnukiem Polskiego Króla.

Synem Marii Beatrycze z Modeny był Jakub III – ojciec Bonnie Prince Charlie…

Mogę się zgodzić że ktoś pomyli imiona – Karol III i Jakub III – w tym nie byłoby nic nadzwyczajnego – jednak tutaj wyraźnie autor pisze o Pięknym Księciu Karolku – to już nie jest taka sobie pomyłka…. Jak dla mnie pan Marek po prostu nie bardzo orientuje się w historii Anglii i Szkocji XVIII wieku …

Na stronie księgarni można przeczytać o autorze –

Marek Rybarczyk – publicysta „Newsweeka”, znawca kultury i historii Wielkiej Brytanii, wieloletni dziennikarz radia BBC, korespondent „Gazety Wyborczej” w Londynie, komentator Radia TOK FM, radiowej Trójki i TVN24

„znawca kultury i historii Wielkiej Brytanii”   ???

Do tego dochodzi jeszcze jedna sprawa – książka ta jest na rynku już od dobrych kilku miesięcy i nikt tego wcześniej nie zauważył ???…..

Prince_James_Francis_Edward_Stuart_-_Google_Art_Project

na zdjęciu: Charles Edward Louis John Casimir Silvester Severino Maria Stuart – czyli Śliczny Książę Karolek – syn Jakuba III (Anglia) VIII (Szkocja) Stuarta i Marii Klementyny Sobieskiej (prawnuk Jana III Sobieskiego)