Stuartowie. Królowie Anglii i Szkocji 

John Miller

Pasjonujące dzieje rodu Stuartów, pierwszej dynastii w historii, która rządziła całą Wielką Brytanią.
W każdym z rozdziałów autor opisuje poszczególne postacie, które zasiadały na tronie brytyjskim. Od pierwszego z królów, Jakuba I, do ostatniej osoby z rodu, Anny Stuart, śledzimy dzieje wyspiarskiego narodu. Dramatyczne i często tragiczne losy Stuartów (ścięcie Karola I) znalazły odzwierciedlenie w literaturze, zwłaszcza w przypadku Marii Stuart.
W tradycji Brytyjczyków funkcjonują jako władcy, którzy usiłowali przywrócić na Wyspach katolicyzm.

taki tekst możemy przeczytać na obwolucie tej książki…  No cóż ….

Po pierwsze, to polski tytuł jest delikatnie mówiąc … mylący – w oryginale jest po prostu „The Stuarts” i nie ma się czego doczepić – bo tytuł niczego nie obiecuje.
Ten tekst z  „pasjonującymi dziejami rodu Stuartów…”  no cóż …
Książka opowiada tak naprawdę o grze pomiędzy parlamentem Anglii a królami Anglii z rodu Stuartów. To że byli oni również władcami Szkocji (nie wspominając o takiej drobnostce jak Irlandia) jest tam tylko i wyłącznie tłem do rozważań nad rozgrywkami politycznymi parlamentu Londyńskiego.

Jeżeli masz nadzieję że dowiesz się z tej książki czegoś o życiu tych władców jako ludzi to nie licz na to.  Czasem znajdziesz jedno zdanie informujące Cie że dany król miał 3 dzieci – i to wszystko – po co się rozwodzić nad życiem prywatnym …

Książka napisana jest wyraźnie z perspektywy widzenia i zainteresowania Anglika, który chce się dowiedzieć o historii tylko i wyłącznie Anglii.  I tyle.

A więc czy warto przeczytać tę książkę?

mimo wszystko – tak. Daje ona pewne potrzebne informacje i pokazuje niezwykle ważne i w sumie ciekawe rozgrywki polityczne pomiędzy Królami – którzy chcieli dojść do władzy absolutnej i pełnej, a parlamentem który wcale nie miał ochoty na to pozwolić, a co więcej zamierzał sam rządzić Anglią a królom wolał oddać jedynie funkcje reprezentacyjną

 

Tytuł  –  Stuartowie. Królowie Anglii i Szkocji
Autor –  John Miller
Tytuł oryginału – The Stuarts
Przekład –  Rabsztyn Magdalena
Wydawnictwo – Bellona
Seria – Dynastie i Wielkie Rody
Wydane w Polsce – 2008r
Oprawa – twarda
Format – 170×240 mm
Liczba stron – 272
ISBN – 978-83-11-11257-5