Stuart MacBride urodził się 27 lutego 1969 w Dumbarton – leżącym nad nad River Clyde, niewielkim mieście 20 km na zachód od Glasgow.
Przeniósł się wraz z rodziną do Aberdeen gdy miał zaledwie 2 lata. To właśnie w Aberdeen dorastał i to właśnie to miasto poznał jak własną kieszeń (albo i lepiej).
Studiował architekturę na Heriot-Watt University w Edynburgu, imał się tysiąca różnych prac i zawodów aż w końcu napisał książkę…

Logan McRae

Logan McRae

Najbardziej znana jest jego seria kryminalna z detektywem sierżantem Loganem McRae.

Głównym bohaterem tej serii jest Logan McRae. Detektyw sierżant Policji w Aberdeen.
Logan jest sarkastyczny, nietuzinkowy, ma generalnie wszystko gdzieś, ale równocześnie to naprawdę miły i fajny gość. Czytając te książki odradzałbym jedzenia – niektóre opisy są dość… jak to delikatnie ująć? obrazowe…
Na dodatek nawet z piciem bym uważał, humor autora jest niezwykły i potrafi zaskakiwać. Czasem w jednym zdaniu mamy ochotę płakać i krzyczeć z obrzydzenia by po 5 sekundach wybuchnąć śmiechem. Naprawdę nie wiadomo czy można bezpiecznie łyknąć herbatę akurat w tym miejscu – autor jest nieobliczalny!

Akcja serii dzieje się w Aberdeen: „Granitowym Mieście”, „Olejowym Mieście”, „Mieście prostytutek” – każde określenie pasuje. Aberdeen nie jest pięknym miastem, nie ma nawet jakiejś miłej legendy dla turystów, to po prostu miasto pieniędzy, ropy i narkotyków. Na dodatek Aberdeen jest szare przez 364 dni w roku (ten jeden dzień w roku jest zbyt ciemno by można było zobaczyć choćby szarość…)

Podobnie jak Rankin z wyczuciem i znajomością rzeczy porusza się po Edynburgu – tak MacBride jest istnym władcą Aberdeen.

Ostre akcje bez zbytniego owijania w bawełnę – taka jest seria z Loganem McRae

Jeżeli lubisz ostry humor i dosadny język – spróbuj tej serii
ja się nie rozczarowałem!

Do tej pory ukazały się następujące pozycje:

2005 – Cold Granite – Chłód granitu
2006 – Dying Light – Zamierające światło
2007 – Broken Skin – Otwarte rany
2008 – Flesh House – Dom krwi
2009 – Blind Eye – Ślepy zaułek
2010 – Dark Blood – Zimny pokój
2011 – Shatter the Bones – Połamać kości
2012 – Partners in Crime
2013 – Close to the Bone
2014 – The 45% Hangover
2015 – 22 Dead Little Bodies
2015 – The Missing and the Dead
2016 – In the Cold Dark Ground

strona internetowa autora – www.stuartmacbride.com