Rosslyn a Święty Graal

Mark Oxbrow, Ian Robertson

 

Pamiętam, gdy pierwszy raz odwiedziliśmy Roslin, małą miejscowość z pięknym parkiem no i oczywiście słynną Kaplicą Rosslyn
( to nie pomyłka – Kaplica Rosslyn – ale miejscowość to: Roslin w dolinie Glen Roslin i zamek to również Roslin)
Największym zaskoczeniem dla mnie był widok zamku… idziemy spacerkiem z kaplicy wchodzimy na piękny stary, kamienny most, widać pozostałości po imponującej wielkości murach obronnych a na środku widzimy … domek…

Zamek Roslin -03

…najzwyklejszy szkocki cottage …  ale gdzie podział się zamek !???

Zamek Roslin -05

Zagadka rozwiązała się, (co wcale nie zmniejszyło mojego zaskoczenia) – gdy obchodząc spacerkiem wzgórze zamkowe ujrzeliśmy widok zamku od strony rzeki …

Zamek Roslin -07

te okna, na samej górze – to są okna domku, który widzieliśmy wchodząc dawną bramą przez most. Ten mały domek jest po prostu „najwyższym piętrem” zamku.

I właśnie o tym zamku, o jego właścicielach i naprawdę niesamowitej historii tego miejsca opowiadają nam w swej książce Mark Oxbrow i Ian Robertson.

Pierwszy zamek powstał tu w 1330 roku, kaplicę zaczęto budować w 1456 roku, a do tego były pożary, bitwy, zjawy. Oczywiście Biała Dama z Roslin. Pierwsza księga napisana w języku szkockim…

Książka podzielona jest na 14 działów, każdy opowiada niezwykłą historię. Zarówno taką którą można potwierdzić na podstawie badań historycznych, jak i takie, którym zdecydowanie bliżej do legend niż do „twardych faktów” np. historia o krainie elfów…  Ale właśnie dzięki takiemu zestawieniu tematów, mamy szansę naprawdę poznać Roslin.

Muszę przyznać że te niecałe 300 stron przeczytałem zbyt szybko, zdecydowanie mogło by być  2-3 razy więcej. Ale cóż, wszystko co dobre – kiedyś się kończy.

Zawsze można do tej książki powrócić – co na pewno wkrótce uczynię ;-)

 

 

 

Opis na okładce książki :

Prawda o kaplicy w Rosslyn, XV-wiecznej szkockiej świątyni od lat inspirującej poszukiwaczy dawnych mitów i legend, nie została dotąd w pełni ujawniona. Zwolennicy spiskowej teorii dziejów, a także samozwańczy interpretatorzy tekstów biblijnych i apokryficznych uważają, że skrywa ona grobowiec Marii Magdaleny, widzą w niej tajną komandorię templariuszy, a nawet miejsce narodzin wolnomularstwa. Te teorie niewiele mają wspólnego z prawdą historyczną.

Kaplica w Rosslyn to jeden z najbardziej mistycznych i tajemniczych obiektów sakralnych na świecie. Na wewnętrznych ścianach tej niewielkiej świątyni aż roi się od wyobrażeń dziwnych istot o pochodzeniu nie do końca chrześcijańskim. Miliony ludzi dowiedziały się o jej istnieniu z powieści Kod Leonarda da Vinci, a wcześniej nazwa ta pojawiała się także w bestsellerowych książkach Święty Graal, Święta Krew oraz Świątynia i Loża.

Nikt do tej pory nie zbadał gruntownie zmiennych losów zagadkowej, niedokończonej kaplicy. Dwaj szkoccy historycy poświęcili dziesięć lat życia, by oddzielić fakty od fikcji i opisać fascynujące legendy narosłe wokół sekretów Rosslyn. Ian Robertson i Mark Oxbrow odkrywają na nowo mity szkockiego pogranicza, stare pieśni i przepowiednie czarnoksiężnika Merlina, historie nawiedzonego zamku, dzieje krypty pod kaplicą Rosslyn. Nawiązują przy tym także do samego króla Artura i rycerzy Okrągłego Stołu.

 

 

Tytuł  – Rosslyn a Święty Graal
Autor – Mark Oxbrow, Ian Robertson
Tytuł oryginału – Rosslyn and the Grail
Przeklad – Waldemar Łyś
Wydawnictwo – Helion
Wydane w Polsce – 2007
Oprawa – miękka
Format – 140×210 mm
Liczba stron – 320
ISBN – 978-83-246-0370-1