Ok, na początek krótka notatka która pojawiła się na  polishexpress.co.uk

„….  Prawie udusił Polaka, bo “nie pracował, jak powinien”. Zapłaci 800 funtów kary

45-letni szef kuchni hotelu Duisdale House na szkockiej Isle of Skye rzucił się na polskiego pracownika i zaczął go dusić. Wszystko dlatego, że – jak tłumaczył kucharz – Polak “nie pracował, jak powinien”. Sprawa trafiła do sądu.
Mężczyzna przyznał, że stracił cierpliwość, zaatakował Polaka i obrzucił go wyzwiskami. Sędzia zadecydował o wyznaczeniu kary finansowej dla nadpobudliwego kucharza. Szef kuchni, który w napadzie szału prawie udusił Polaka, zapłaci za to… 800 funtów.
Jak podkreślają lokalne media, złagodzenie kary do tak niskiego wymiaru było możliwe dzięki listowi, który przełożony 45-latka wysłał do sądu. Zawierał on… pochwały na temat pracy kucharza i wyjaśnienia dotyczące utrzymywanych przez niego wysokich standardów pracy.   … ”

Ten sam wpis znalazł się na stronach Onet.pl

restaurant-450

zdjęcie za: www.offpeakluxury.com

Jak widzimy sprawa nie jest łatwa ani przyjemna – jakiś Szkot, szef kuchni poturbował naszego rodaka, a jedyna kara jaka go spotkała to 800Ł …   no wiecie co !!! śmiech na sali…
Ponieważ chciałem się dowiedzieć nieco więcej o tej sprawie więc poszperałem w necie i znalazłem wpisy na innych polonijnych stronach i… no cóż…

  • Właściwie to nie był szef kuchni ale piekarz (Nasze Strony) albo cukiernik ( Moja Wyspa) ewentualnie kucharz (Londynek.net).
  • Nie był to również szkot, ale francuz (Nasze Strony,Moja Wyspa) na Londynek.net ta informacja była tylko we wstępniaku po angielsku.
  • Znamy również nazwisko tego Francuza –  Laurent Usson (Nasze Strony, Moja Wyspa, Londynek.net), a na Nasze Strony pojawiło się również zdjęcie.
  • Jedynie Londynek podaje że kucharz został natychmiast zwolniony, Nasze strony piszą o utracie pracy.

Wyglądało że to Nasze Strony najdokładniej opowiedziały o tym zdarzeniu – jednak na końcu pada zdanie – „…wobec Francuza nie zasądzono nawet kary finansowej…” – no to ma zapłacić te 800Ł, czy nie? 

Pod takim „niusem” natychmiast pojawiają się komentarze typu „brytole, angole, wyzysk i rasizm” – oczywiście im mniej podanych faktów, tym więcej wyzwisk i wzburzenia na sędziego i cały system…  i pewnie o to właśnie chodzi – o ruch na stronie …?

Podobno by manipulować ludźmi trzeba mówić Prawdę, Tylko Prawdę – ale nie całą prawdę…

Laurent-Usson-660x496

Laurent Usson – zdjęcie za www.pressandjournal.co.uk/

bez większych problemów można znaleźć w sieci artykuł na pressandjournal.co.uk 

możemy się tam dowiedzieć że francuz pracował jako cukiernik – Pastry chef ( a chef to nie to samo co szef ).  Laurent Ussonsson został natychmiast zwolniony z pracy, wiemy również że będzie teraz pracować w Scone, jest tam również jego zdjęcie. Zauważcie że nie jest to anonimowy Laurent U. – gazeta publikuje jego pełne imię nazwisko i zdjęcie.

Według oskarżonego powodem wybuchu był jego perfekcjonizm w pracy, napięta atmosfera i ciągły pośpiech, oraz to że nasz rodak wpadł na Francuza gdy niósł on przygotowany przez siebie, gotowy deser. Sędzia w ostrych słowach go pouczył i zastrzegł że przy kolejnym takim incydencie nie minie go więzienie.  Wspomniano również że nasz rodak również zmienił pracę i wyjechał w rejon Glasgow (bez podania konkretnej lokalizacji) 

hmmm…. ta relacja wygląda już trochę inaczej…

_chocolate-pud

zdjęcie za: www.offpeakluxury.com

Dla jasności – jestem zdania że każdy atak agresji (zarówno słownej jak i fizycznej) powinien zostać ukarany. Bardzo współczuję panu Markowi całego tego zajścia i nerwów z tym związanych.

Uważam jednak że takie tanie granie na sensacji i nutach typu”rasiści, znowu biją Polaka” potrafi podgrzać atmosferę – ale paradoksalnie to właśnie Polacy na tym stracą – już teraz widać ile się pojawiło nienawiści w stosunku do Brytyjczyków na sieci – głównie pod takimi właśnie tematami, a nasza nienawiść może zrodzić jedynie nienawiść drugiej strony…

Nie mi oceniać co faktycznie się stało – nie pracowałem w tej restauracji, nie słuchałem tej rozprawy. Nie znamy również zdania pokrzywdzonego. Jedno wiem na pewno – jeżeli już gazety piszą wiadomości (które później trafiają na ogólnopolskie portale i tworzą wizerunek życia polaków na wyspach) powinny choć trochę postarać się by napisać całą (dostępną) prawdę….

 

na koniec, na poprawę humoru, polecam Wam ten krótki „protest song” – to co prawda jest o „The Daily Mail” – ale …

[youtube_sc url=”http://youtu.be/5eBT6OSr1TI”]

 

linki do artykułów:

www.pressandjournal.co.uk/fp/news/islands/inner-hebrides/253382/skye-high-temper-lands-top-chef-in-court/ – artykuł w jęz. angielskim

 

www.polishexpress.co.uk/prawie-udusil-polaka-bo-nie-pracowal-jak-powinien-zaplaci-800-funtow-kary/

londynek.net/wiadomosci/800+news,/wiadomosci/en/article?jdnews_id=23006

www.mojawyspa.co.uk/artykuly/31407/800-funtow-kary-za-atak-na-Polaka?

naszestrony.co.uk/uk/wielka-brytania/5051-piekarz-z-hotelu-pobil-polaka-za-niskie-standardy

 

zdjęcia za: www.offpeakluxury.com