Tak pomniki, ponieważ na terenie Festival Gardens w Leven możemy zobaczyć dwa pomniki.

Leven to niewielkie miasteczko ( 9 tyś mieszkańców ) leżące w hrabstwie Fife, na północnym wybrzeżu zatoki Firth of Forth. W czasie II WŚ na tym terenie stacjonowała 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa.
Niecałe 4 km na zachód znajduje się Largo House – gdzie w żołnierze zbudowali słynny „Małpi Gaj”, czyli tor do ćwiczeń fizycznych.
Na północ od miejscowości Lundin Links, niedaleko Lundie Tower zbudowano według projektu inż. Iwanowskiego wieżę spadochronową, która stała się wzorem dla podobnych konstrukcji wykorzystanych przez jednostki desantowe armii Brytyjskiej i Amerykańskiej.

Pierwszy z pomników w Leven odsłonięto w roku 1964, w 20 rocznicę bitwy pod Arnhem.

1 Samodzielna Brygada Spadochronowa

1 Samodzielna Brygada Spadochronowa

 

 

28 września 2014 roku odsłonięto drugi pomnik na terenie tego samego parku:

1 Samodzielna Brygada Spadochronowa -111

DSCF0982

 

 

Autorem pomnika jest David Mach, jest to znany szkocki artysta, członek The Royal Academy, którego prace możemy oglądać zarówno na terenie UK jak i na świecie od Tokio po San Diego…
Praca ta miała dla Davida dość osobisty charakter, ponieważ jego ojciec był żołnierzem  1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i uczestniczył w bitwie pod Arnhem.

 

Przy okazji uroczystości odsłonięcia pomnika odbyła się również wystawa prac pani Marysi Lachowicz, pokaz pojazdów z czasów II Wojny Światowej, a w miejscowym muzeum otwarto czasową ekspozycję dotyczącą historii  1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Wydano również z tej okazji  bardzo dobrze przygotowaną broszurę w jęz. angielskim. można w niej znaleźć kilka słów o historii Brygady, Bitwie pod Arnhem, ale również wspomnienia zarówno Polaków jak i Szkotów z czasów pobytu Brygady w Leven. Broszura była rozdawana za darmo przed uroczystością.
Broszurę można zobaczyć na stronie issuu.com

 

 

mapa pokazuje dokładną lokalizację Festival Gardens i obu pomników w Leven: