do napisania tego tekstu skłoniła mnie lektura artykułu pt. ” BRYTYJSKI SĄD SKAZAŁ POLSKICH GRZYBIARZY ” jaki ukazał się 5 września na stronach polskojęzycznego portalu Open Scotland (link do tego artykułu)

w artykule tym czytamy:

„….  Okazuje się, że w Brytyjskim lesie oprócz wspaniałych grzybów spotkać można leśniczego, a ten niszczenia poszycia leśnego nam nie wybaczy! O ile z polskiego lasu wywieźć możemy i borówki i jagody i kosze grzybów, o tyle z lasu brytyjskiego nie możemy ruszyć prawie nic. I nie bez powodu. Brytyjskie prawo z 1878 roku przewiduje, że bez wyraźnej zgody – zgody orzeczonej przez lokalnych stróżów prawa – grzybów z lasu wynosić nie można….”
i dalej :
„… O tym, że z prawa żartować nie można, przekonali się polscy grzybiarze, którzy rok temu, nie znając przepisów nieco w czasie odległych, postanowili na sos, zupę, a może i na zakąskę nieco grzybów uzbierać. Jakież było ich zdziwienie, kiedy zamiast grzybów nazbierać, nazbierali a jakże, punkty karne. A że las zniszczyli i prawo natury naruszyli, to zapłacili…”

jedyny problem jest taki, że delikatnie mówiąc to przekłamanie i niedopowiedzenie…

grzybki2

po pierwsze –
ponieważ portal na jakim ukazał się ten tekst nosi nazwę Open Scotland a jest tam mowa o „Brytyjskim” prawie i sądzie, jako czytelnik mam prawo sądzić że prawo to dotyczy całego obszaru Wielkiej Brytanii.
Tymczasem jeżeli troszkę poszukamy w internecie znajdziemy informację że ten nieszczęsny ojciec wraz z córką zbierali grzyby w Epping Forest niedaleko Londynu. Jest to obszar chroniony specjalnym prawem – Epping Forest Act pochodzącym z 1878 roku.
Choć nie ma on statusu Parku Narodowego – to właśnie dla zrozumienia czym jest ten teren i jak jest chroniony to właśnie do Parku można by to porównać.
I właśnie dlatego – za zbieranie grzybów (dwa wiadra) w chronionym lesie, zostali oni przez sąd ukarani.
Tak więc chodzi tu o sprawę jak najbardziej lokalną, dotyczącą lokalnych praw – a nie o Brytyjskie ( w sensie ogólnokrajowe ) prawo.

po drugie –
Co wciąż dla wielu naszych rodaków jest ciężkie do przyjęcia – w Szkocji obowiązuje inne prawo niż na terenie Anglii, Walii i Irlandii Pół.  Można to trochę porównać do praw stanowych w USA. Mówiąc więc o prawie do zbierania grzybów w UK powinniśmy wziąć pod uwagę różnice miedzy lokalnymi prawodawstwem, no i oczywiście jak w przypadku sprawy z Epping Forest z prawami dotyczącymi poszczególnych terenów chronionych.

po trzecie –
to że jakiś przepis pochodzi z 2002, 1955 czy 1878 roku nie ma tu nic do rzeczy. W UK, w przeciwieństwie do np. Polski gdzie prawo było kilkakrotnie dogłębnie modyfikowane i zmieniane (1918-20 1945-50 1990-2000), prawo po prostu działa. Jest czasem zmieniane i modyfikowane. ale wiele przepisów (które działają wystarczająco dobrze) nikt nie zmienia – bo i po co ?

i po czwarte –
tłumaczenie się oskarżonego że „…zbieranie grzybów to coś, co od lat robią Polacy i w rodzinnym kraju nie stanowi to żadnego kłopotu…” jest co najmniej śmieszne…  żyjąc w tym państwie zgadzamy się na to by przestrzegać tych, miejscowych przepisów.   Nieznajomość przepisów, a tym bardziej ignorancja nie jest usprawiedliwieniem.

DSCF1721

Z komentarzy jakie znalazły się pod tym artykułem (oraz pod udostępnieniami) widać jasno że jedynym efektem tego testu była tania sensacja i zamieszanie w sprawie bądź co bądź dla Polaków mieszkających w UK dość ważnej – a mianowicie:  czy grzyby można, czy nie można zbierać ?
Widać tu kompletny brak wiedzy o obowiązującym w UK prawie, a artykuł z Open Scotland, przykro mi to powiedzieć, zamiast nam pomóc – tylko powiększył zamieszanie …

 

niestety nie mam tu odpowiednich materiałów dotyczących Anglii (można zbierać 1,5kg grzybów, należy jednak pamiętać by nie zbierać na terenach chronionych: parkach, rezerwatach itd),

mogę jedynie zamieścić tekst – Scottish Wild Mushroom Code
i zwracam uwagę  na określenie – „domowy użytek”  (które można znaleźć w niektórych tekstach na temat zbioru grzybów w Szkocji) nie spotkałem się z określeniem konkretnej wagi, ale kilka wiader zebranych grzybów na pewno będzie trudne do wpisania w to określenie…

 zasady zbioru grzybów w Szkocjii wersja po angielsku

czy można zbierać grzyby w Szkocji

 

artykuł o sprawie z Epping Forest w Gazecie Wyborczej 

artykuł o sprawie z Epping Forest w www.harlowstar.co.uk

artykuł o sprawie z Epping Forest  w Open Scotland

a więc na pytanie – Czy można zbierać grzyby w Szkocji ?
odpowiedz brzmi Tak
oczywiście należy pamiętać że niektóre lasy, lub tereny zielone mogą być chronione dodatkowymi przepisami.