Maria Stuar – pierwsza celebrytka w historii 

Gdyby Maria Stuart żyła w dzisiejszych czasach znalibyśmy ją pewnie jako „Królową Celebrytów” z kolorowych magazynów,  stron brukowców i portali społecznościowych. 

Myślę że to by się bardzo spodobało Marii – uwielbienie tłumów, wieczna atencja i… kompletny brak odpowiedzialności.

Mogło by to całkiem dobrze działać – pod jednym wszakże warunkiem – wszystko było by dobrze jeżeli Maria miałaby menadżera który podejmowałby za nią wszystkie decyzje i załatwiał wszelkie sprawy… 

Maria Stuart mogłaby za to grać swą ulubioną rolę: pięknej, podziwianej i kochanej celebrytki. 

Niezawiniona tragedia Marii Stuart

ps. bardzo podoba mi się pomysł okładki z tą uciętą głową… 

historia Marii Stuart – życie czy legenda?

O życiu Marii Stuart powstały setki książek i dziesiątki filmów dokumentalnych.
Jest w nich przedstawiana albo jako święta, tragicznie zdradzona i zabita przez wrogów „prawdziwej wiary”, albo jako zakłamana ladacznica, zabójczyni swego męża, uzurpatorka tronu, „wróg prawdziwej wiary”.  

Chyba żadna z postaci historycznych nie jest tak różnie przedstawiana i opisywana przez historyków, pisarzy i poetów. 

W Polsce tradycyjnie jesteśmy „ZA”. Dominuje raczej przychylne dla Marii nastawienie, może nie święta, ale w najgorszym razie zagubione dziewczę, wplątane wbrew swym intencjom w spiski „wielkich” swego czasu. 

Najczęściej przedstawia się ją jako ofiarę spisków, głównie Elżbiety królowej Anglii i jej popleczników i doradców. Ta piękna, młoda i niezwykle inteligentna osoba stała się celem wrogów kościoła katolickiego (np. Johna Knoxa) – oczywiście opłacanych angielskimi pieniędzmi. No i oczywiście Elżbieta prowadziła taką, a nie inną politykę wobec Marii Stuart tylko dla tego że była chorobliwie zazdrosna o swą młodszą i o wiele piękniejszą kuzynkę… 

Jak to naprawdę było? 

Na to pytanie stara się odpowiedzieć w swej książce Roderick Graham.

Autor stara się nam pokazać życie Marii Stuart w dość obiektywny sposób. Wiele miejsca poświęca na przykład, by omówić zawiłe powiązania rodzinne i sposób działania, a przede wszystkim cele działania Gwizjuszy – rodziny matki Marii. Sporo dowiemy się o szczęśliwej młodości Marii na dworze Francuskim. Pokazuje Marię jako młodą, piękną i uwielbianą przez wszystkich księżniczkę – ale również pokazuje że była rozpieszczonym, histerycznym i niepotrafiącym rozwiązywać problemów bachorem…

W podobny sposób, pokazując „obie strony medalu” Roderick Graham opisuje całą historię życia Marii. 

Książka podzielona jest na cztery rozdziały:
– Szkocja – 1542-1548
– Francja – 1548-1561
– Szkocja – 1561-1568
– Anglia – 1568-1587

Każdy rozdział opisuje kolejny etap życia Marii Królowej Szkotów: dzieciństwo w Szkocji, młodość we Francji, okres panowania w Szkocji i czas uwięzienia w Anglii.  Wszystko opisane bardzo rzetelnie. Autor stara się nie stanąć po żadnej ze stron – po prostu opowiada nam zdarzenia, często pokazuje je z obu punktów widzenia.

Całość jest napisana przystępnym jeżykiem, jest to bardziej opowiadanie o minionych zdarzeniach, niż typowy język „profesjonalnych” historyków. Muszę jednak ostrzec – tekst zawiera sporą ilość dat i nazwisk.
Dlaczego to ostrzeżenie? Spotkałem się ze sporą ilość komentarzy mówiących o tym  że w książce jest zbyt wiele nazwisk i dat, przez co bardzo ciężko się ją czyta… 
Ja powiem tak: Niezawiniona tragedia Marii Stuart to nie jest powieść, to książka historyczna! I jako książka historyczna jest napisana naprawdę dobrze (pod względem stylu).
Co z jej rzetelnością historyczną?
Obawiam się że w przypadku Marii Stuart wśród historyków nigdy nie zapanuje jednolite zdanie… W tej materii zawsze będą dyskusje, nowe interpretacje czynów, słów i dokumentów…
historia wiecznie żywa…
 

Jeżeli ciekawi Cię historia Szkocji tamtych czasów to ta książka jest lekturą obowiązkową! 

 

Kilka sów o autorze:

Niezawiniona tragedia Marii Stuart

Roderick Graham urodził się w Edynburgu w 1934 roku, ukończył Collage i Uniwersytet w Edynburgu, wstąpił do armii. Gdy odszedł ze służby rozpoczął swą pracę w telewizji. Był producentem, reżyserem i scenopisarzem. Jego dzieła to np. miniserial „Królowa Elżbieta” (1971r), serial (a właściwie niektóre odcinki) „Wszystkie zwierzęta małe i duże” (1988r), czy bardzo popularne w Szkocji: „Z Cars”, „Scots Quair”, czy „Sutherland”.  

Pisał również słuchowiska radiowe dla BBC.

Roderick Graham napisał kilka książek, między innymi: „John Knox: Democrat (2001), The Great Infidel: A Life of David Hume (2004), oraz jedyną  przetłumaczoną na język polski  – „An Accidental Tragedy: The Life of Mary, Queen of Scots” czyli „Niezawiniona tragedia Marii Stuart”

zmarł w Edynburgu w 2015 roku.

 

 

 

 

Tytuł – Niezawiniona tragedia Marii Stuart
Autor – Roderick Graham
Tłumaczenie – Jan Hensel
Wydawnictwo – Amber
Wydane w Polsce – 10 listopada 2009
wersja e-book – Nie
Format – 150x210mm
Liczba stron – 430
ISBN – 9788324135165