Mountain Bothies  – można by przetłumaczyć jako Górskie Chaty – mogę to porównać jedynie do znanych w Polsce  „schronów turystycznych”

Różnica jest przede wszystkim taka, że „schrony” były specjalnie budowane na potrzeby turystów – Bothies natomiast to najczęściej dawne domy … tyle że domy, które stoją …”nigdzie” …

Jak wygląda taki nocleg w Mountain Bothies ?
Tak naprawdę warunki niewiele różnią się od tych w namiocie…  Do dyspozycji mamy ściany, dach i drzwi … czasem okna…
Jest sucha podłoga, czasem kominek, czasem jakiś stół, bywa również że są zbudowane drewniane podesty na których możemy rozłożyć sobie naszą karimatę.
Zero elektryczności, zero kranu z ciepłą a nawet zimną wodą… strumień jest w pobliżu …
Oczywiście zapomnij że dojedziesz tam samochodem, czasem jest problem by dotrzeć tam rowerem .
„Za potrzebą” trzeba iść z łopatką ze 100 metrów dalej w krzaki …     ot, prawdziwy biwak…. ;-)

Shenevall-Bothy,-Beinn-DeaL

Ok, to jaki jest sens zatrzymywania się w Bothy ?

Po pierwsze: jest sucho !  kto łaził cały dzień w deszczowej, czy choćby mglistej pogodzie, ten wie jak dobrze jest znaleźć się w czymś większym niż namiot by odpocząć …
Po drugie: za nocleg w Bothy nic nie płacimy ! Są one otwarte dla każdego wędrowca i każdy może się tam przenocować.

tak, nocleg jest za darmo, ale by dostać spis i położenie tych chat na terenie Szkocji trzeba być członkiem Mountain Bothies Association

Członkostwo w tej organizacji daje nam jak już napisałem wgląd w lokalizacje 99 schronisk, nie tylko na terenie Szkocji (81), ale i w Walii (8)  i północnej Anglii (10).

Fords of Avon 1

Mountain Bothies Association to stowarzyszenie które powstało w 1960 roku. Pierwszego roku grupa zapaleńców zmieniła będący w stanie kompletnej ruiny  Tunskeen farmhouse w Galloway w pierwsze Bothy. Od tego czasu co roku ludzie ze stowarzyszenia spotykają się w górach by pracą swych rąk remontować domy które już są, lub takie które właśnie mają zostać nowymi schroniskami… Każdy może się do takiej grupy dołączyć, jest to świetny pomysł na spędzenie kilku dni w górach, na świeżym powietrzu w świetnym towarzystwie i do tego robiąc coś naprawdę pożytecznego … ;-)

Członkostwo w MBA to koszt 20Ł rocznie – a więc jeżeli zamierzasz spędzić dwie noce w górach – to już się to opłaca !

Bothy są idealne jeżeli zamierzasz zrobić dłuższą wyprawę z noclegiem w górach, to że nie trzeba dźwigać namiotu, a na miejscu zastanie się nieco przestrzeni pod dachem jest zawsze dla mnie pokrzepiające… ;-)

Strathan

Ale w górach możesz spotkać nie tylko te Bothies które są pod opieką MBA – są również lokalne grupy które same dbają o jakieś pojedyncze schronienia – nieco ciężej znaleźć lokalizację takich chat w internecie lub na mapie, ale jeżeli już spotkasz taką chatę, na pewno będzie tam jakaś informacja a warunki nie będą odbiegać od tych jakie znajdziesz w chatach MBA.

 

Jak zwykle przypominam –
zawsze sprzątamy po sobie, nasze śmieci zabieramy ze sobą. Za potrzebą idziemy co najmniej 100 m od domu i ujęcia wody. Warto ze sobą zabrać opał, lepiej jeżeli zostanie po nas więcej, niż mniej drewna dla potrzebujących tego gości.

a. poza tym – bawmy się dobrze i rozkoszujmy dzikością Szkocji ;-)

 

zapraszam na stronę : Mountain Bothies Association gdzie znajdziecie więcej szczegółów 
wszystkie zdjęcia z tej strony pochodzą właśnie z tej strony

 

świetny filmik który doskonale pokazuje czym są Bothy i jak się w nich zachować … ;-)

[youtube_sc url=”http://youtu.be/v9VQ4HPB4Ao”]

 

gdy obejrzałem ten filmik to natychmiast miałem ochotę wyruszyć w trasę …
Uwaga ! może być zaraźliwe ;-)

Mountain Bikes and Bothy Nights from Alastair Humphreys on Vimeo.

filmik pokazujący „workparty” w akcji przy naprawie jednej z chat

[youtube_sc url=”http://youtu.be/bL4XT23osNk”]