Hostel – tak Brytyjczycy nazywają to co my zwykliśmy określać mianem schroniska.

W Szkocji możemy spotkać hostele o zróżnicowanym standardzie, zwykle  mamy wieloosobowe pokoje – od 4 do, nawet 12 łóżek, często są to łóżka piętrowe (  bunk bed ).

Czasem są to osobne pokoje dla kobiet i mężczyzn. Może się jednak zdarzyć że osoba prowadząca hostel zostawi to w gestii samych turystów. Mniejsze hostele, znajdujące się poza  miastami są pod tym względem bardziej elastyczne …

Hostele w miastach różnią się od Hoteli właściwie tylko tym że śpimy w dormitoriach a nie w prywatnych pokojach, jednak recepcja i obsługa są podobne – w górach i małych miejscowościach różnic jest trochę więcej…

Sleeperzzz

hostel „wagonowy” – Sleeperzzz

Jeżeli zjawisz się w takim hostelu bez wcześniejszej rezerwacji, może się okazać że zastaniesz drzwi zamknięte na głucho – nie stresuj się jednak – gdzieś w pobliżu powinna znajdować się informacja – kto opiekuje się hostelem i jak go znaleźć. Jeżeli nie możesz znaleźć tej informacji, lub nie wiesz gdzie szukać opiekuna hostelu (warden) idź po prostu do najbliższego domu i zapytaj się o hostel. Nawet jeżeli nie znajdziesz tam samego wardena, to na pewno dostaniesz wskazówki jak do niego trafić. 

Inną możliwością jest że zastaniesz drzwi otwarte i … nikogo w środku. Nie przejmuj się – wejdź do środka i rozejrzyj się za informacją – najprawdopodobniej Warden zjawi się wieczorem aby sprawdzić hostel i zainkasować opłatę.

Co do opłaty – czasem hostel znajduje się na prawdziwym odludziu, warto więc pamiętać by mieć przy sobie gotówkę by zapłacić za nocleg, w coraz większej ilości hosteli można już płacić kartą – ale  jeszcze nie wszędzie.

Isle of Iona Hostel

Isle of Iona Hostel

Pamiętaj jednak że w sezonie , w miejscach popularnych turystycznie, a w szczególności w weekendy – może się okazać że nie ma wolnego miejsca, hostel jest pełny i wtedy trzeba szukać gdzie indziej. Warto wcześniej zadbać o rezerwację !

Większość hosteli oferuje łóżko z pełną pościelą, ale niektóre (szczególnie te tańsze) oferują jedynie łóżko, czasem z kocem – musisz przywieść swój własny śpiwór.
Zwykle jest dostępna kuchnia ze wszystkimi potrzebnymi przyborami – talerze, sztućce, garnki, etc. – pamiętaj by po sobie pozmywać ;-)
Najczęściej jest też wspólny pokój, czasem z kominkiem, tv, wifi …
To co oferuje hostel możesz sprawdzić w ulotkach, lub na stronach internetowych.

ok. to gdzie szukać hostel, jak zarezerwować sobie łóżko ?

Większość Hosteli na terenie Szkocji jest  zrzeszona w dwóch grupach –

sih-logo-cmykblogger

 Scottish Independent Hostels (SIH) –  www.hostel-scotland.co.uk

Scottish-Youth-Hostels-Association-SYHA-Logo

Scottish Youth Hostels Association (SYHA) – www.syha.org.uk

Na stronach obu stowarzyszeń znajdziesz łatwą w użyciu mapkę dzięki której możesz wyszukać odpowiadający Ci hostel.  Na stronach SYHA możesz również użyć automatycznego systemu rezerwacji.

 

Jeżeli planujesz odwiedzić również inne rejony UK – pomocna będzie strona:

Independent Hostel Guide –  www.independenthostelguide.co.uk
– 183 hosteli w Anglii, 102 w Szkocji i  70 w Walii

 

inną pomocną stroną może być:

Hostelling International (HI)  – www.hihostels.com

jest to międzynarodowe stowarzyszenie Hosteli Młodzieżowych z całego świata – częścią którego jest Szkocka SYHA, (niestety nie ma tam żadnego hostelu z Polski …  )  znajdziesz tam hostele z Irlandii, Islandii, Norwegi, Malty czy nawet Australii … nic tylko planować podróż …

Betty Mouat’s Böd

hostel – Betty Mouat’s Böd

Do szukania hosteli możesz również wykorzystać takie strony jak :

Walk Highlands – www.walkhighlands.co.uk/hostels.shtml
Visit Scotland –  www.visitscotland.com/accommodation

Scotland Stop Hostels – http://scotlandstophostels.com

Loch Voil Hostel

Loch Voil Hostel

 

Osobiście używam przede wszystkim dwóch pierwszych linków jakie tu podałem – tam łatwo mi się szuka dzięki mapkom – zwykle znam rejon gdzie chcę wyruszyć, ale już z nazwami poszczególnych miejscowości mam kłopot, więc wykorzystanie mapki jest po prostu łatwiejsze … ;-)

 

i jeszcze na koniec ostrzeżenie – pamiętajcie że bardzo często z hostelu do najbliższego sklepu spożywczego jest dość daleko – więc warto pamiętać o jakimś jedzeniu !