Emily Smith urodziła się i wychowała w Thornhill,  Dumfries and Galloway,  na południu Szkocji. Wczesne dzieciństwo spędziła tanecznie… tańcząc i bawiąc się w szkole tańca prowadzonej przej jej mamę.

Zdecydowanie bardziej pociągały ją konkursy tańca i ceilidh niż dyskoteki. Wcześnie zaczęła grać na fortepianie w miejscowych zespołach, ale jej kariera solowej wokalistki zaczęła się dopiero od występu szkolnego chóru gdy miała 16 lat. Emily postanowiła rozpocząć studia w  The Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow, które ukończyła ze specjalizacją tradycyjnego śpiewu Szkockiego.

W 2002 roku dostaje nagrodę BBC Radio Scotland’s Young Traditional Music of the Year Awar, w tym samym roku spotyka swego przyszłego męża – Jamie McClennan pochodzi z Nowej Zelandii, gra na skrzypcach i do dziś współpracuje muzycznie z Emily.

promo2

W 2005 roku zostaje pierwszą Szkotką w historii, której utwór „Edward of Morton” zdobył pierwsze miejsce w  USA Songwriting Competition  w kategorii Folk. inna jej piosenka  „Always a Smile” również trafiła do „finałowej dziesiątki”

„Always a Smile” Emily Smith opowiada o swej babci która opuszcza swój dom rodzinny w Polsce i poprzez Francję trafia do Szkocji…  Babcia choć nie miała łatwego życia zawsze potrafiła obdażyć bliskich swym uśmiechem …
piosenkę tę znajdziemy na albumie  ‘A Different Life’

W 2008 roku zostaje uznana Piosenkarką Roku w Scots Trad Music Awards

 promo3

 

Emily Smith śpiewa po angielsku, często są to jej własne kompozycje. Gdy słucham jej utworów – kojarzą mi się trochę z amerykańskim contry-folk. Nie jest to muzyka podobna do „Capercaillie” czy „The Mischa Macpherson Trio”, ale jest to piękny kawałek muzyki, na pewno warty posłuchania…

albumy solowe –

  • A Day Like Today (2006)
  • A Different Life (2005)
  • Too Long Away (2008)
  • Traiveller’s Joy (2011)
  • Echoes (2014)

 

polecam stroę internetową Emily Smith –  www.emilysmith.org

 

a teraz trochę muzyki:

 

„My Darling Boy” z albumu  „Echoes” (2014)

[youtube_sc url=”http://youtu.be/QZlTK-HNwMQ” width=”560″ height=”340″]

 

” The Silver Tassie”

[youtube_sc url=”http://youtu.be/fHgC49wuZ9Q”]

 

” Glory Bound ”

[youtube_sc url=”http://youtu.be/ULwFm4dkvzk”]

 

„Earl of Darwin”

[youtube_sc url=”http://youtu.be/z3IltZ51ZnE”]

 

zdjęcia z  www.emilysmith.org