Denise Mina
Denise Mina seria książek - Paddy Meehan

Denise Mina urodziła się w 1966 roku w Glasgow, jednak nie spędziła całej swej młodości w tym mieście.
Jej ojciec był inżynierem i ze względu na jego pracę Denise przeprowadzała się ponad 20 razy. W wieku 16 lat przerwała swą naukę i przez następne kilka lat pracowała w różnych miejscach. Zwykle były to nisko płatne, nie wymagające wysokich kwalifikacji prace.
W końcu jednak ukończyła wydział prawa na Uniwersytecie w Glasgow.

To właśnie w trakcie tych studiów zainteresowała się psychologią i kryminalistyką. Efektem tych zainteresowań była jej pierwsza książka „Garnethill” (1998) za którą otrzymała nagrodę za najlepszy debiut literacki.
W następnych latach napisała jeszcze dwie kolejne książki z tego cyklu – niestety nie zostały one przetłumaczone na język polski.

Paddy Meehan

Największym sukcesem okazała się jej kolejna seria – Paddy Meehan.
Trzy książki opowiadające historię młodej dziennikarki, która ma niewątpliwy dar zaplątywania się w niebezpieczne i niełatwe sprawy kryminalne.

Paddy Meehan to właściwie antybohaterka. Młoda dziewczyna, dość pulchna i wcale nie nazbyt ładna. wychowana w rodzinie katolików z Irlandzkimi korzeniami. To wcale nie jest najlepsza kombinacja gdy chce się odnieść sukces jako dziennikarz śledczy w Glasgow roku AD 1980…
Autorka w dość brutalny i ostry sposób pokazuje realia tego upadającego miasta, z niekończącymi się konfliktami pracowniczymi, religijnymi, związkowymi, gender-owymi i praktycznie wszystkimi możliwymi problemami ówczesnego świata.
Glasgow czas swej świetności miał już dawno za sobą – a nowy lepszy czas był dopiero gdzieś daleko w odległej przyszłości.

Historia jest dość trudna, akcja powolna – ale książka warta przeczytania!

 

seria – Paddy Meehan

2005 – The Field of Blood    Pole krwi (W-wa 2008)
2006 – The Dead Hour         Martwa godzina (W-wa 2009)
2007 – The Last Breath        Ostatnie tchnienie (W-wa 2010)