Culloden Moor 1746 

Jarosław Wojtczak

 

 

Mimo iż tytuł serii brzmi „Historyczne Bitwy”, a samej książki ” Culloden Moor 1746″ autor rozpoczyna swą opowieść o ponad 50 lat wcześniej od masakry w Glencoe, a właściwie jeszcze wcześniej – od rządów Karola II .  Omawia przyczyny i przebieg  powstania Jakobitów  1715 roku, a następnie  1745 roku,  a już sama bitwa nie zajmuje tak wiele miejsca…

Czy to dobrze ?

Z jednej strony jak najbardziej TAK – historia powstania 1745 roku nie jest zbyt dobrze znana polskiemu czytelnikowi i uważam za całkiem celowe pokazanie szerszego tła historycznego.

Z drugiej jednak strony … w części wprowadzającej do  bitwy zabrakło mi informacji o … samych Szkotach…  są opisy przemarszów, potyczek, koło jakiego zamku przechodzili, gdzie się zatrzymali, ale tylko kilka stron zajmuje opis społeczeństwa Szkocji i jest on, według mojej opinii zdecydowanie niewystarczający.

Właściwie o życiu Szkotów nie wiemy praktycznie nic.  Barbarzyńcy w  śmiesznych spódniczkach biegający  za owcami? a może  umiejący czytać i pisać,  żyjący w zgodzie z zasadami kultury i honoru?

Aby zrozumieć przyczynę wybuchu powstania i przyczyny tak różnej wobec niego  postawy Szkotów niezbędna jest  nieco większa ilość informacji o poziomie życia, pracy i edukacji Szkotów.  ( np. w Szkocji nigdy nie było warstwy społecznej podobnej do chłopów pańszczyźnianych – członkowie klanu byli poddanymi Wodza – ale na pewno nie byli niewolnikami … )

 

Mimo tych braków uważam że książka pana Jarosława Wojtczaka jest warta przeczytania, daje nam sporą dawkę wiedzy historycznej, choć równocześnie zachęcam do poszukania informacji o życiu codziennym Szkotów w XVI – XVIII wieku.

 

 

Tytuł – Culloden Moor 1746
Autor – Jarosław Wojtczak
Wydawnictwo – Bellona
Seria – Historyczne Bitwy
Oprawa – miękka
Format – 170×240 mm
Liczba stron – 278
ISBN – 978-83-111-23-243