Cudzą krwią: Opowieść o Karolu Edwardzie Stuarcie

George Bidwell 

 

Cudzą krwią –  książka ta napisana jest  bardziej w formie opowieści niż książki naukowo historycznej, dzięki czemu czyta się ją łatwo i przyjemnie.

Karol Edward Stuart

Autor opowiada historię księcia Karola Edwarda Stuarta zwanego też  Ślicznym Księciem Karolkiem (Bonnie Prince Charlie) Który w roku 1745 rusza do Szkocji by wywołać tam  powstanie przeciwko panującemu w tym czasie na wyspach królowi z lini Hanowerskiej.

Książka napisana jest lekko i z humorem,  Bidwell pokazuje zarówno pozytywne jak i negatywne cechy charakteru Księcia Karola, nie ocenia go w kategoriach zły-dobry, po prostu pokazuje działania księcia i ich skutki.  W jednym się tylko nie mogę zgodzić – mówiąc o straszliwych następstwach bitwy na Culloden Moor autor obarcza niejako całą winą księcia Karola, czytając miałem wrażenie że książę ponosi odpowiedzialność  nawet za zbrodnie których się dopuścił Cumberland. Oczywiście można powiedzieć że całe powstanie wybuchło z powodu i za usilnymi namowami księcia Karola, ale należy jednak pamiętać że każdy jest odpowiedzialny za swe własne czyny i zbrodnie.

W książce znajdziemy również sporo wiadomości o życiu społecznym w ówczesnej Szkocji, dowiemy się jak wyglądało życie w Szkockich górach czy  Edynburgu, jak żyli klanowi pasterze, a jak wyglądało życie żołnierzy JKM i jak te wszystkie czynniki wpłynęły na przebieg i upadek powstania Jakobitów w 1745 roku.

 

 

tytuł – Cudzą krwią – Karol Edward Stuart
autor – George Bidwell
wydane w – Katowice 1973, 1979
stron – 263
ISBN 83-216-0132-4.