Co to jest Share Week? 

Share Week – to dość niezwykła akcja Andrzeja Tucholskiego .  
Od 5 lat Andrzej namawia blogerów by wytypowali po 3 blogi które najbardziej sobie cenią.

W zeszłym roku w tym głosowaniu wzięło udział 487 blogerów – i wygląda na to że w tym roku będzie ich znacznie więcej…

Ja również w tym roku chciałbym przyłączyć się do tej akcji. A ponieważ tematem mego bloga jest Szkocja – więc i blogi które chciałbym Wam polecić będą związane właśnie ze Szkocją.

Blogi o Szkocji

Jeszcze kilka lat temu praktycznie nie było żadnego bloga którego główną tematyką była by Szkocja. (no dobra… były dwa, może trzy)  Co jakiś czas pojawiał się w sieci nowy blog – jednak najczęściej po jednym, najwyżej trzech wpisach umierał śmiercią naturalną…
To się nieco zmieniło w ostatnim roku i dlatego postanowiłem zrobić to zestawienie.

Najpierw jednak trzy blogi które postanowiłem zgłosić do tegorocznej edycji akcji Share Week. 
Trzy kompletnie różne blogi, inaczej pisane, skupiające się na czymś innym – jednak wszystkie trzy naprawdę warte by je czytać: 

Oto trzy wybrane przeze mnie blogi:

 

Blog o szkocji

Zamki Szkocji – właściwie ciężko tę stronę nazwać blogiem (w potocznym tego słowa rozumieniu) jest to bardziej Encyklopedia wiedzy o zamkach Szkockich. Dzięki tytanicznej wręcz pracy Michała mamy możliwość poznać ponad 300 zamków i ruin znajdujących się na terenie Szkocji. To co cenię najbardziej w pracy Michała to profesjonalizm i duuuża dawka konkretnej wiedzy na temat zamków. Ten blog przywraca mi wiarę że w „ntenretach” wciąż można jeszcze jest miejsce na coś więcej niż feik niusy i głupawe zdjęcia… ;-) 

 

blogi o szkocji

Mój Świat – to fotoblog prowadzony przez Agnieszkę – znajdziesz tutaj naprawdę klimatyczne zdjęcia głównie z Edynburga. Pojedyncze zdjęcia bez podpisu ale za to z charakterem… Właśnie za te zdjęcia, za ich klimat, a przede wszystkim za odnajdowanie piękna w prostych rzeczach moja tegoroczna nominacja w Share Week. 

 

blog o Szkocji

3000 stóp – to jeden z mych ulubionych blogów. Może wizualnie blog nie wygląda najlepiej, a raczej wygląda po prostu jak blog który powstał 10 lat temu…  i od 10 lat pojawiają się tutaj relacje z wejść na kolejne szczyty. Świetne opisy i super zdjęcia dzięki którym naprawdę chce się zaraz po przeczytaniu wpisu ruszyć samemu w góry…   Do tej pory pojawiły się tu relacje z wejścia na ponad 200 szczytów.  

 

również warte czytania:

Poniżej przedstawiam Wam listę innych blogów które w większym, lub troszkę mniejszym stopniu zajmują się tematyką związaną ze Szkocją. 

Nie są to wszystkie blogi które mam wpisane na mej liście obserwowanych blogów na feedly (dla tych którzy nie znają – jest to najlepszy według mnie sposób by śledzić co nowego pojawia się na interesujących nas blogach).
W tym spisie pojawiły się te blogi które spełniają następujące kryteria – są pisane w języku polskim, pojawiły się na nich nowe wpisy w ostatnich 6 miesiącach, zauważalna część bloga jest poświęcona Szkocji. 

ps. kolejność blogów na liście jest całkowicie przypadkowa.

 

Paulinas Place – U Pauliny znajdziesz teksty o modzie, zakupach, jedzeniu – ale jest też spora dawka Szkocji. Paulina mieszka w Aberdeen i często pisze o miejscach które warto zobaczyć właśnie w tym mieście. 

Meltingpot – Dorota dzieli się z nami fotorelacjami ze swych wycieczek i spacerów po Szkocji, głównie z Edynburga i okolic. Fajnym pomysłem są serie zdjęć pokazujących zmienność pogody w Edynburgu… ;-) 

Studentka ze Szkocji – oto blog studentki biotechnologii która w ramach programu Eramus niedawno przyjechała na praktyki do Dundee. W tym blogu znajdziesz trochę życia codziennego w Dundee i wycieczki zarówno po mieście jak i dalsze wypady. 

Fashionvoyager – Na blogu Eli znajdziesz relacje z podróży po świecie i wpisy typowo life-stylowe. Ale ponieważ Ela mieszka w Szkocji (Inverness) jest tu również dużo relacji z wycieczek po tym pięknym kraju… 

Mokra głowa –  Kasia pisze głównie o podróżach po świecie, ale jest tu sporo tekstów o Szkocji. Ciekawy jest cykl kilku tekstów o życiu na wyspie Arran. 

orynski.eu –  autor tego bloga pisuje dla wielu gazet i portali internetowych nie tylko w UK ale i np. w Czechach. Na jego blogu znajdziesz sporo tekstów o życiu w Szkocji. 

Chodzę i zwiedzam – czyli jak sama Marta pisze – „Blog o życiu w Szkocji i nie tylko”. Naprawdę sporo o Szkocji głównie relacje z podróży i wypadów. Marta lubi wyprawy rowerowe – a ja lubię czytać jej wpisy o tych właśnie wyprawach ;-) 

Szkocki.pl – to dość nowy projekt w necie. Autorami są Mateusz i Tomasz którzy chcą stworzyć coś na kształt internetowego przewodnika po Szkocji. Jak wspomniałem to dopiero początek drogi – a ja życzę chłopakom powodzenia i wytrwałości w tym dziele ;-) 

Pipes & Scotland – Autor tego bloga – Witold – od kilku lat uczy się gry na Wielkich Dudach Szkockich. Jest jednym ze współorganizatorów ogólnopolskiego festiwalu tańca i muzyki celtyckiej „Celtycki Gotyk Toruń”. A na jego blogu możemy poczytać (surprise, surprise) o Szkocji…

Okiem Moniki –  Monika zabiera nas na foto-wycieczki po Szkocji. Świetna inspiracja dla planowania własnych wypadów i wycieczek. Bardzo się cieszę że taki blog pojawił się w „internetach” i z przyjemnością tam zaglądam

 

Wpisy blogerów na temat Szkocji na Facebooku

na zakończenie chciałbym Cię zaprosić na grupę Nasza Szkocja na Fb. Staram się by pojawiały się tam nowe wpisy ze wszystkich obserwowanych przeze mnie blogów. 

 

 

Mam nadzieję że ta lista blogów pomoże wam w poszukiwaniu wiedzy na temat Szkocji.

Jeżeli przegapiłem jakiś blog (za co z góry bardzo przepraszam), jeżeli jest jakieś miejsce w sieci, w języku polskim poruszający tematy związane ze Szkocją – proszę podziel się ze mną nim w komentarzach! 

 

pozdrawiam Robert