Bitwy pod Stirling Bridge i Falkirk 1297 – 1298 r.
Wielkie bitwy historii + DVD

 

 

Nocą 18 marca 1286 roku w Edynburgu, po całym dniu poświęconym sprawom państwowym, król Szkocji Aleksander III postanowił odwiedzić swą małżonkę Yolande de Dreux, przebywającą w odległym o 35 kilometrów Kinghorn w Fife. W czasie podróży szlakiem biegnącym na skraju wietrznego klifu nad zatoką Forth król oddzielił się od swoich towarzyszy. Jego koń potknął się i wyrzucił go z siodła. Rankiem Aleksander III został znaleziony ze złamanym karkiem na brzegu morza pod klifami. Szkocja straciła króla. Okres bezkrólewia zakończył wybór na nowego władcę Jana Balliola popieranego przez Edwarda I, króla Anglii. W zamian za poparcie Edward zażądał m.in. hołdu lennego oraz przekazania mu najważniejszych szkockich zamków. Kiedy król Anglii zażyczył sobie udziału szkockich wojsk w wojnie we Francji, szkocka rada królewska zmusiła Balliola do zerwania przymierza z Edwardem i wskrzeszenia sojuszu z Francją. Reakcja króla Edwarda była szybka i brutalna.
Tytuł filmu: Historia Williama Wallace`a.

Seria „Wielkie Bitwy Historii” to polska wersja słynnego cyklu „Campaign” oraz „Essential Histories” wydawnictwa OspreyPublishing. W ramach serii opublikowane zostaną omówienia wszystkich znaczących starć w konfliktach na przestrzeni dziejów.
W serii „Wielkie Bitwy Historii” znajdą państwo przejrzyste opisy najważniejszych bitew zilustrowane mapami przedstawiającymi poszczególne fazy walk oraz wygląd żołnierzy z jednostek zaangażowanych w boju.
W każdym numerze DVD z filmem!

tekst za wydawnictwem

 

Od siebie dodam że  rozczarowała mnie bardzo niska jakość zdjęć zamieszczonych w tej książce.

Czarno-białe reprodukcje zdjęć są mało czytelne, czasem tylko dzięki opisom można stwierdzić że to na co patrzymy to np. zamek w Stirling, a zdjęcie na stronie 30 (zamek Lanark) z opisami i strzałkami typu „Skarpa motte”, „Rów”, „Fosa”  to już naprawdę nieporozumienie…

img716

czy w dzisiejszych czasach naprawdę musimy oglądać taką jakość zdjęć ?

 

img717

to zdjęcie przedstawia most w Stirling – to tak jakby ktoś nie mógł rozpoznać co jest na tym zdjęciu …

…  Proponuję korzystać z Google i znaleźć jedno z tysięcy zdjęć na sieci … albo użyć funkcji street view
Na plus zaliczam dość przejrzyste mapy sytuacyjne pól bitewnych, dodatek w postaci DVD no i oczywiście cenę ;-)

Sam tekst napisany jest dość przystępnie, skrótowo i bez „lania wody”.   Nawet czasem bardziej mi to przypominało notatki niż faktyczną książkę – Zabrakło mi tu nieco …  podsumowania, zreferowania następstw tych bitw w nieco szerszym kontekście – choć można sobie samemu co nieco wywnioskować w trakcie czytania – to jednak miło by było gdyby autor coś więcej napisał „od siebie” …

Generalnie książkę polecam – cena jest przystępna, przeczytać można praktycznie w jeden wieczór, a następnego obejrzeć DVD …  ;-)

 

 

Tytuł  – Bitwy pod Stirling Bridge i Falkirk 1297 – 1298 r.

Autor – Pete Armstrong

Tytuł oryginału – Stirling Bridge i Falkirk 1297 – 1298

Przekład – Anna Pomierny, Marek Wąsiński

Wydawnictwo – Osprey Publishing Ltd

Seria – Wielkie bitwy historii + DVD

Wydane w Polsce – 2011

Oprawa – miękka

Format – 175 × 245 mm

Liczba stron – 96

ISBN – 978-83-261-1037-5