Bitwa pod Mons Graupius 83

Rzymianie rozpoczęli podbój Brytanii w roku 43. W południowej Anglii proces romanizacji przebiegał szybko. Miejscowa ludność zaakceptowała rozwój miast i przyjęła od Rzymian pewne elementy kultury i cywilizacji. Mimo to na terenie prowincji walczyło i ginęło już drugie pokolenie żołnierzy, a duża część Walii i północnej Anglii nadal wymagała nadzoru wojskowego. Panujący w Rzymie władcy z dynastii Flawiuszów chcieli, by ostateczny podbój Brytanii i włączenie jej do cesarstwa były ich zasługą. Pokonanie plemion kaledońskich pod Mons Graupius w roku 83 zbliżyło ich do urzeczywistnienia tego planu

Seria „Wielkie Bitwy Historii” to polska wersja słynnego cyklu „Campaign” oraz „Essential Histories” wydawnictwa OspreyPublishing. W ramach serii opublikowane zostaną omówienia wszystkich znaczących starć w konfliktach na przestrzeni dziejów.
W serii „Wielkie Bitwy Historii” znajdą państwo przejrzyste opisy najważniejszych bitew zilustrowane mapami przedstawiającymi poszczególne fazy walk oraz wygląd żołnierzy z jednostek zaangażowanych w boju.

tekst za wydawnictwem

 

 

Tytuł  – Bitwa pod Mons Graupius 83 + DVD

Autor – Duncan B. Campbell

Tytuł oryginału – Mons Graupius AD 83. Rome’s battle at the edge of the world

Przekład – Natalia Łajszczak

Wydawnictwo – Osprey Publishing Ltd

Seria – Wielkie bitwy historii + DVD

Wydane w Polsce – 2011

Oprawa – miękka

Format – 175 × 245 mm

Liczba stron – 96

ISBN – 978-83-261-0280-6