Bitwa na Marston Moor 1644 + DVD

Wielkie Bitwy Historii.

Na początku roku 1644 wiele wskazywało na to, że król Karol I upora się wreszcie ze zbuntowanym parlamentem. Pod koniec roku 1643 udało mu się zyskać przewagę na wszystkich terenach, na których toczyła się wojna. W południowych hrabstwach armia parlamentu pod wodzą sir Wiliama Wallera została niemal całkowicie rozbita w bitwie pod Roundway Down, stoczonej 13 lipca 1643 roku. Na zachodzie trzynaście dni później książę Rupert przyjął kapitulację Bristolu – ważnego portu i drugiego co do wielkości miasta w królestwie. Na los króla istotny wpływ miała sytuacja na północy kraju. Szkocja, która podobnie jak Irlandia była rządzona przez Karola I jako oddzielne królestwo, zbuntowała się przeciw władcy i ustanowiła rząd oparty na prezbiteriańskim protestantyzmie. Osiemnastego kwietnia 1644 roku Szkoci połączyli się z wojskami parlamentu dowodzonymi przez sir Thomasa Fairfaksa. York znalazł się w oblężeniu.

Seria „Wielkie Bitwy Historii” to polska wersja słynnego cyklu „Campaign” oraz „Essential Histories” wydawnictwa OspreyPublishing. W ramach serii opublikowane zostaną omówienia wszystkich znaczących starć w konfliktach na przestrzeni dziejów.
W serii „Wielkie Bitwy Historii” znajdą państwo przejrzyste opisy najważniejszych bitew zilustrowane mapami przedstawiającymi poszczególne fazy walk oraz wygląd żołnierzy z jednostek zaangażowanych w boju.

tekst za wydawnictwem

 

 

Tytuł  – Bitwa na Marston Moor 1644 + DVD

Autor – John Tincey

Tytuł oryginału – Marston Moor 1644 The beginning of the end

Przekład – Natalia Łajszczak

Wydawnictwo – Osprey Publishing Ltd

Seria – Wielkie bitwy historii + DVD

Wydane w Polsce – 2010

Oprawa – miękka

Format – 175 × 245 mm

Liczba stron – 96

ISBN – 9788326105043