Ann Cleeves Kwartet szetlandzki

Kwartet szetlandzki (Shetland series)

Kwartet szetlandzki – tak przyjęło się nazywać tę serię w Polsce.
Faktycznie w pewnym momencie Ann Cleeves stwierdziła że cztery to dobra liczba by zakończyć historię – fani jednak mieli inne zdanie i na szczęście seria nie zakończyła się tak szybko.
We wrześniu 2018 roku ukazała się 8, i jak napisała Ann Cleeves ostatnia książka z Serii Szetlandzkiej… 
Jako bonus mamy jeszcze wydaną w 2016 roku „Too Good To Be True” jest to książka z cyklu tzw Quick Reads.
Czyli coś w rodzaju książkowego singla.  Krótkie opowiadanie na 100 stron, doskonały pomysł na np. podróż w pociągu.
Po polsku ukazały się niestety tylko dwie pierwsze części serii…
 

Ale zacznijmy od Ann Cleeves.

dorastała na Angielskiej wsi, najpierw w Herefordshire później w  North Devon. Jej ojciec pracował jako nauczyciel w wiejskich szkołach. Jak na córkę nauczyciela przystało przerwała swą naukę w samym środku studiów i ruszyła w świat…  Imała się najróżniejszych prac od opieki nad dziećmi po gotowanie obiadów dla ornitologów na Szetlandach.

I właśnie w trakcie tej pracy, gdy przez jakiś czas mieszkała na wyspie Fair Isle na Szetlandach poznała swego męża – ornitologa…

Choć Ann Cleeves dość często odwiedzała i wciąż odwiedza Szetlandy to jednak na stałe mieszka w północnej Anglii (gdzie umiejscowiła akcję serii kryminalnej VERA)

Ann Cleeves Kwartet szetlandzki

Kilka słów o czym jest seria Szetlandy  

Głównym bohaterem serii jest inspektor Jimmy Perez, policjant z „przeszłością” i z problemami w życiu prywatnym. (czyli normalka ;-) )
Cała seria składa się jak gdyby z dwóch części – pierwsze cztery książki tworzyły początkowo tz. Kwartet szetlandzki. Stanowią one pewną odrębną całość.
zwróć uwagę na tytuły książek – czarny, biały, czerwony i niebieski.

Kolejne książki, choć nadal bohaterem jest Jimmy Perez i Szetlandy, tworzą nowy cykl.
i znów mamy w tytułach wodę, powietrze, ziemię i ogień.

Książki są naprawdę dobrze napisane, czyta się je łatwo i szybko. Jednocześnie trzymają nas w niepewności i rozterkach „kto zabił”, „dlaczego zabił” itd.  
Całość jest wręcz przesiąknięta Szetlandami.
Z jednej strony czytając książkę możesz sobie wyobrazić wygląd tych wysp. Plaże, klify, polne drogi itd. Z drugiej strony poznajemy ludzi. Jak żyją, co ich interesuje, jacy są, co lubią…
Często czytając kolejną książkę z serii zaglądałem do mapy, czy wręcz otwierałem google Street View by zobaczyć miejsca o których pisze Ann Cleeves…

Jednym słowem polecam! ;-)

 

Nowe wydanie Serii Szetlandzkiej! 

22 sierpnia 2018 roku Wydawnictwo Poznańskie wydało Czerń Kruka!  Z zapowiedzi tego wydawnictwa wynika że już mają przygotowane kolejne 3 części do wydania. To znaczy że możemy spodziewać się wkrótce przynajmniej połowy Serii Szetlandzkiej po Polsku! 

Przy okazji mogę się pochwalić że Moja Szkocja została partnerem medialnym dla książki Czerń Kruka!  Jest mi niezmiernie miło z tego powodu ;-) 

 

Szetlandy świetne do szlifowania języka

Ponieważ w Polsce ukazały się tylko dwie części chciałbym zachęcić Cię do przeczytania tych książek w oryginale.
Są napisane łatwym językiem i lektura nie powinna przysporzyć większej trudności osobom ze średnią znajomością j. angielskiego.
Jeżeli nie do końca jesteś przekonany czy dasz radę przeczytać książkę po angielsku – proponuję audiobook.
Naprawdę fajny lektor (szkocki akcent, ale wyraźny i zrozumiały), świetny pomysł na szlifowanie swych umiejętności lingwistycznych ;-)

Oto linki do sklepu Amazon –
Ann Cleeves (Shetland)

Ann Cleeves (Shetland) audio

 

jeszcze na zakończenie –

Ann Cleeves znana jest w Polsce głównie dzięki swej serii książek VERA, wydanej w całości w Polsce. Na podstawie tej serii powstał serial kryminalny o tym samym tytule. 

Książki z serii Szetlandzkiej również stały się kanwą serialu telewizyjnego Szetladny – na temat tego serialu pisałem tutaj. 

A jeżeli chciałbyś przeczytać nieco o samych Szetlandach – to zapraszam Cię na mój wpis o krótkiej wycieczce po tych pięknych wyspach na końcu świata ;-) 

 

Spis książek z serii Szetlandzkiej

Raven Black (2006) – Czerń Kruka
White Nights (2008) – Biel nocy
Red Bones (2009)
Blue Lightning (2010)
Dead Water (2013)
Thin Air (2014)
Too Good To Be True (2016) – krótkie opowiadanie
Cold Earth (2016)