Sir Hugh Thomas Munro urodził się w 1856 roku w Londynie.Sir Hugh Thomas Munro
Był najstarszym z dziewięciorga dzieci Sir Camplella Munro z Liderits. Rodzice Thomasa byli Szkotami, ich rodowa posiadłość – Linderits leży 6 km na południe od Kirriemuir w hrabstwie Angus.

Jako chłopiec Thomas spędzał dużo czasu w Linderits, to tu rozkwitła jego największa życiowa pasja – kolekcjonerstwo – zbierał między innymi: minerały, muszle, jajka dzikich ptaków.

W wieku 17 lat wyjeżdża do Stuttgartu gdzie miał się uczyć języka niemieckiego.
Tu właśnie w górach Schwarzwaldu Munro zakochuje się w górskich wędrówkach .
Połączenie tych dwóch pasji przyniosły mu sławę i nieśmiertelność…

Większość swej młodości (oprócz czasu spędzonego na górskich wycieczkach) Thomas spędza w Londynie, jednak ciężki atak zapalenia opłucnej zmusza go do zmiany klimatu.
W 1880r. wyjeżdża do Brytyjskiej Koloni Natal w południowej Afryce, gdzie obejmuje obowiązki osobistego sekretarza Gubernatora Natal – sir Georga Colley .

W trakcie I Wojny Burskiej Munro zaciąga się do oddziałów Wolnej Kawalerii i w trakcie działań wojennych przemierza wielkie obszary południowej Afryki. Owocem czego była… ogromna kolekcja rękodzieła afrykańskiego, począwszy od broni, masek Basutu i Zulu, ozdób, po głowy antylopy.
Wszystko to w kilku skrzyniach wylądowało w jego domu w Londynie.
Mieszkająca tam siostra Thomasa niebyła tym zbyt zachwycona…

Po powrocie z Afryki Munro wyjeżdża do Szkocji gdzie pracuje nad zorganizowaniem działalności politycznej w Forfarshire (dzisiejsze hrabstwo Angus)

Wciąż jednak pamięta o górach.
W 1889r w Glasgow powstaje Szkockie Towarzystwo Górskie – Scotish Mountainering Club, którego Munro był jednym z fundatorów. SMC stawia sobie za cel zbadanie i opisanie Szkockich gór – pamiętajmy że w tamtych czasach nie było map OS w skali 1:50000 …….
a wyznaczanie wysokości szczytów było … dość skomplikowane….

Historyczny moment nadszedł w październiku 1891 roku w Scotish Mountaineering Club Journal nr.6 vol.1
Munro publikuje swą : Tables of Hights over 3000 feet tabele szczytów powyżej 3000 stóp czyli 914,4 metra.
Publikacja ta została przyjęta z wielkim poruszeniem i rozpoczęto prace nad dopracowaniem Tabeli

W 1892r. Munro żeni się z Seliną Byrne.
Selina była katoliczką dlatego też Munro odchodzi od Szkockiego Kościoła Narodowego i niedaleko swej posiadłości w Lindertis zakłada cmentarz katolicki gdzie pochowano matkę Seliny.

W tym czasie Munro wypełnia obowiązki królewskiego posłańca Sir Hugh Thomas Munro często jeździ z listami dyplomatycznymi po całym świecie.
Te darmowe podróże są dla państwo Munro wspaniałymi chwilami spędzonymi wspólnie na poznawaniu piękna świata.

Niestety te wspaniałe chwile kończą się gdy w 1902r.
Selina umiera osierocając dwie córki i syna.
Została pochowana na rodzinnym cmentarzu w Lindertis.

Munro był raczej drobnej budowy, często miewał problemy zdrowotne.
Nie może nas zatem dziwić że rok po pochowaniu swej ukochanej żony, silny atak artretyzmu zmusza go do zaprzestania jego górskich wypraw.

Do tego momentu Munro zdobył 282 ze swej listy 283 szczytów, pozostał mu jedynie Carn Cloich-Mhuilinn.
Kilkakrotnie próbował go zdobyć lecz a to pogoda, a to pilne wezwanie królewskie uniemożliwiły mu tego dokonać.
Warto pamiętać że Munro zdobył również 535 z listy 538 Tops ( również szczyty powyżej 3000stóp – jak jest różnica między Munros a Tops czytaj tutaj )

Pomimo braku możliwości osobistych wypraw górskich Munro pozostaje aktywny w pracach SMC, a także wciąż udziela się na politycznej scenie Forfarshire

W czasie I Wojny Światowej 1915-16r. Munro wyrusza w służbie królewskiej na Maltę, gdzie nabawił się złośliwej malarii i był zmuszony do powrotu do kraju.
Lecz już w 1918r. Jedzie do Tarrascon ze swymi dwiema córkami by pracować dla francuskiego Czerwonego Krzyża.
W marcu 1919r. Zapada na zapalenie płuc i 19 marca 1919 roku umiera w wieku 63 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Tarrascon, skąd jego ciało przewieziono do Lindertis na prywatny cmentarz gdzie 2 kwietnia 1919 roku spoczął przy swej ukochanej żonie.

Dziś nazwisko Munro jest jednym z najbardziej znanych w Szkocji, a tysiące zapaleńców zawdzięcza Sir Hugho Thomasowi Munro listę pokory i bólu, wiatru i deszczu ale również niezwykłą listę pięknych widoków, radości i wspaniałych doznań , listę 283 Munros.