o grzybach w UK

Share Button

do napisania tego tekstu skłoniła mnie lektura artykułu pt. ” BRYTYJSKI SĄD SKAZAŁ POLSKICH GRZYBIARZY ” jaki ukazał się 5 września na stronach polskojęzycznego portalu Open Scotland (link do tego artykułu)

w artykule tym czytamy:

„….  Okazuje się, że w Brytyjskim lesie oprócz wspaniałych grzybów spotkać można leśniczego, a ten niszczenia poszycia leśnego nam nie wybaczy! O ile z polskiego lasu wywieźć możemy i borówki i jagody i kosze grzybów, o tyle z lasu brytyjskiego nie możemy ruszyć prawie nic. I nie bez powodu. Brytyjskie prawo z 1878 roku przewiduje, że bez wyraźnej zgody – zgody orzeczonej przez lokalnych stróżów prawa – grzybów z lasu wynosić nie można….”
i dalej :
„… O tym, że z prawa żartować nie można, przekonali się polscy grzybiarze, którzy rok temu, nie znając przepisów nieco w czasie odległych, postanowili na sos, zupę, a może i na zakąskę nieco grzybów uzbierać. Jakież było ich zdziwienie, kiedy zamiast grzybów nazbierać, nazbierali a jakże, punkty karne. A że las zniszczyli i prawo natury naruszyli, to zapłacili…”

jedyny problem jest taki, że delikatnie mówiąc to przekłamanie i niedopowiedzenie…

grzybki2

po pierwsze –
ponieważ portal na jakim ukazał się ten tekst nosi nazwę Open Scotland a jest tam mowa o „Brytyjskim” prawie i sądzie, jako czytelnik mam prawo sądzić że prawo to dotyczy całego obszaru Wielkiej Brytanii.
Tymczasem jeżeli troszkę poszukamy w internecie znajdziemy informację że ten nieszczęsny ojciec wraz z córką zbierali grzyby w Epping Forest niedaleko Londynu. Jest to obszar chroniony specjalnym prawem – Epping Forest Act pochodzącym z 1878 roku.
Choć nie ma on statusu Parku Narodowego – to właśnie dla zrozumienia czym jest ten teren i jak jest chroniony to właśnie do Parku można by to porównać.
I właśnie dlatego – za zbieranie grzybów (dwa wiadra) w chronionym lesie, zostali oni przez sąd ukarani.
Tak więc chodzi tu o sprawę jak najbardziej lokalną, dotyczącą lokalnych praw – a nie o Brytyjskie ( w sensie ogólnokrajowe ) prawo.

po drugie –
Co wciąż dla wielu naszych rodaków jest ciężkie do przyjęcia – w Szkocji obowiązuje inne prawo niż na terenie Anglii, Walii i Irlandii Pół.  Można to trochę porównać do praw stanowych w USA. Mówiąc więc o prawie do zbierania grzybów w UK powinniśmy wziąć pod uwagę różnice miedzy lokalnymi prawodawstwem, no i oczywiście jak w przypadku sprawy z Epping Forest z prawami dotyczącymi poszczególnych terenów chronionych.

po trzecie –
to że jakiś przepis pochodzi z 2002, 1955 czy 1878 roku nie ma tu nic do rzeczy. W UK, w przeciwieństwie do np. Polski gdzie prawo było kilkakrotnie dogłębnie modyfikowane i zmieniane (1918-20 1945-50 1990-2000), prawo po prostu działa. Jest czasem zmieniane i modyfikowane. ale wiele przepisów (które działają wystarczająco dobrze) nikt nie zmienia – bo i po co ?

i po czwarte –
tłumaczenie się oskarżonego że „…zbieranie grzybów to coś, co od lat robią Polacy i w rodzinnym kraju nie stanowi to żadnego kłopotu…” jest co najmniej śmieszne…  żyjąc w tym państwie zgadzamy się na to by przestrzegać tych, miejscowych przepisów.   Nieznajomość przepisów, a tym bardziej ignorancja nie jest usprawiedliwieniem.

DSCF1721

Z komentarzy jakie znalazły się pod tym artykułem (oraz pod udostępnieniami) widać jasno że jedynym efektem tego testu była tania sensacja i zamieszanie w sprawie bądź co bądź dla Polaków mieszkających w UK dość ważnej – a mianowicie:  czy grzyby można, czy nie można zbierać ?
Widać tu kompletny brak wiedzy o obowiązującym w UK prawie, a artykuł z Open Scotland, przykro mi to powiedzieć, zamiast nam pomóc – tylko powiększył zamieszanie …

 

niestety nie mam tu odpowiednich materiałów dotyczących Anglii (można zbierać 1,5kg grzybów, należy jednak pamiętać by nie zbierać na terenach chronionych: parkach, rezerwatach itd),

mogę jedynie zamieścić tekst – Scottish Wild Mushroom Code
i zwracam uwagę  na określenie – „domowy użytek”  (które można znaleźć w niektórych tekstach na temat zbioru grzybów w Szkocji) nie spotkałem się z określeniem konkretnej wagi, ale kilka wiader zebranych grzybów na pewno będzie trudne do wpisania w to określenie…

 zasady zbioru grzybów w Szkocjii wersja po angielsku

czy można zbierać grzyby w Szkocji

 

artykuł o sprawie z Epping Forest w Gazecie Wyborczej 

artykuł o sprawie z Epping Forest w www.harlowstar.co.uk

artykuł o sprawie z Epping Forest  w Open Scotland

a więc na pytanie – Czy można zbierać grzyby w Szkocji ?
odpowiedz brzmi Tak
oczywiście należy pamiętać że niektóre lasy, lub tereny zielone mogą być chronione dodatkowymi przepisami.

By | 2014-09-17T23:49:10+00:00 Wrzesień 6th, 2014|Categories: Wszystkie wpisy|8 komentarzy
 • Justyna Cyran

  Akurat niektore komenatrze, np moje, byly na temat i zgadzaly sie z Panem, tylko mnie sie nie chcialo tyle pisac 🙂

  • jak najbardziej – za co dziękuję, bo daje to nadzieję że nie cały świat oszalał … 😉

 • Pingback: Na grzyby do Anglii | Lajkonik.co.uk()

 • Wojciech Węgrzyn

  Wszystko ładnie i rzetelnie. Prócz jednej sprawy. Skoro nas Polaków obowiązuje prawo UK bo przyjeżdżając tu się na nie godziimy, czemu muzułmanie mogą wprowadzać prawo shariah? I czemu oni się nie muszą dostosowywać?
  Taki trochę poboczny wywód ale od razu mi się skojarzyło.

 • Adrian Cieslak

  Jako ciekawostka grzyby (maślaki i rydze) koło kościoła w Newarthill 😉

  „Na grzyby z kosiarką”

  http://imageshack.com/a/img62/1794/fgwk.jpg

  http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x641q90/541/7hw5.jpg

  • świetne! nie trzeba daleko chodzić …. 😉

 • Lukasz Kobierzynski

  NIEWIEM SKAD TAKIE WYSSANE INFORMACJE MASZ ALE TO NIE PRAWDA JESLI UMIESZ J AGIELSKI TO ZROZUMIESZ
  Theft Act 1968 Section 4(3) states that:
  A person who picks mushrooms growing wild on any land, or who picks flowers, fruit or foliage from a plant growing wild on any land, does not (although not in possession of the land) steal what he picks, unless he does it for reward or for sale or other commercial purpose. For purposes of this subsection „mushroom” includes any fungus, and „plant” includes any shrub or tree.
  This means that you can collect wild fungi on any land for your own use without it being classed as theft. This is true even if collecting whilst trespassing! A land owner who confronts you whilst trespassing on his land has no right to ask you give-up any mushrooms you have collected – they are yours.
  The situation changes if you are collecting for any commercial purpose. Collecting without the land owners consent is now theft and can be prosecuted.
  http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1968/60/pdfs/ukpga_19680060_en.pdf
  A TEN LINK TO W CALOSCI

  • przepraszam że odpisuję z opóźnieniem ale dopiero wróciłem z urlopu i znów mam dostęp do internetu. Nie bardzo rozumiem tego komentarza – przecież dokładnie o tym tutaj napisałem – w Szkocji jak najbardziej grzyby można zbierać. Co do innych części UK jak napisałem można zbierać na własny użytek (owe 1,5 kg na osobę znalazłem w jednej z ulotek stowarzyszenia grzybiarzy), jednakże na niektórych terenach (chronione parki i rezerwaty) funkcjonują dodatkowe przepisy prawne regulujące możliwość zbierania runa leśnego o których warto pamiętać. Dlatego warto najpierw sprawdzić gdzie chcemy zbierać grzyby.