Scotch Pie, lub inaczej Mutton Pie – czyli Pie z baraniny – to jeden z „klasyków” wśród dań Szkockiej kuchni.
hmm… ok. ale co to jest Pie?
 

na początek – co to jest „Pie”???

Pie (wymawiamy „paj”)  jest to danie w formie – farsz w cieście, lub farsz w foremce przykryty ciastem – całość pieczona w piekarniku.
Możemy spotkać się z wersją obiadową: z mięsnym lub warzywnym farszem, lub z deserem: w tym wypadku farszem będą najczęściej owoce.

Scotch pies przepis

Pie to bardzo popularny typ dania w Szkocji, dziś może odrobinę zapomniany, lecz niezwykle popularny w XIX i na początku XX wieku. W tamtym czasie był on czymś w rodzaju dzisiejszego fast foodu. Sprzedawany na targowiskach, stacjach kolejowych, portach. Bardzo popularny jako przekąska na meczach piłkarskich lub rugby.
Scotch pie długo zachowuje świeżość, dzięki temu świetnie nadaje się jako przekąska na piknik czy na wycieczkę górską.
 

przepis na Scotch pies

W tym wpisie chciałbym przedstawić jedną z najbardziej tradycyjnych form tego dania – czyli Pie z farszem z mielonej baraniny.
Można się również spotkać z nazwą – Mutton pies. Tak często zwano to danie w północnej Szkocji.
Oczywiście zamiast baraniny możemy dodać inne mięso – należy tylko pamiętać by było ono mielone i niezbyt tłuste.

farsz:
600 g mielonej baraniny
kilka łyżek bulionu mięsnego
sól, pieprz, gałka muszkatołowa (mogą być również inne przyprawy w zależności od naszych upodobań)

ciasto:
350 g mąki
120 g smalcu
150 ml wody
1 jajko
sól

 

Scotch pies przepis

 

sposób przygotowania 

– najpierw musimy przygotować nasze „foremki”, musimy wyciąć 4 paski papieru do pieczenia każdy o wymiarach 5 x 25cm. będziemy również potrzebować 4 kawałki sznurka by związać nasze „foremki”.

– zmieszaj baraninę z przyprawami w dużej misce (może to być mięso mielone, lub pokrojone/posiekane w bardzo drobne kawałki)i dodaj tyle bulionu by masa była zwarta, lepiąca, ale niezbyt luźna. odstaw na chwilę by mięso przeszło przyprawami.

– wlej wodę do rondelka, dodaj smalec i sól. postaw rondelek na mały ogień i podgrzewaj aż woda prawie zacznie się gotować. Zdejmij z ognia i odstaw na bok na kilka minut.

– do miski wsyp mąkę i dodaj do niej gorącą wodę ze smalcem. Zacznij rozrabiać ciasto widelcem (lub drewnianą łyżką) a w momencie gdy ciasto będzie wystarczająco chłodne – zagniataj ciasto rękoma.

– szybko wyrób ciasto (konsystencja powinna być podobna do kruchego ciasta) oderwij 1/4 ciasta i odłóż je na chwilę na bok. resztę ciasta podziel na 4 części, każdą z nich uformuj w kulę a następnie rozwałkuj na ok 18cm placek 5mm gruby.

– Odłożony wcześniej kawałek ciasta rozwałkuj i wytnij z niego 4 10cm placki.

– mięso podziel na 4 równe części i uformuj z nich kule.

– połóż większy placek ciasta na stolnicę, na środku niego umieść kulę mięsa. Uformuj z ciasta kształt walca z dnem wokół mięsa, tak by górne krawędzie wystawały ok 1,5 cm powyżej ciasta. Alternatywnym sposobem jest formowanie ciasta przy użyciu szklanki, postaw szklankę (najlepiej szeroką np do whisky) denkiem do góry, połóż na wierzchu ciasto i oblep całą szklankę ciastem, następnie wyjmij szklankę z ciasta a do środka włóż mięso.

– na wierzch połóż wycięty okrągły kawałek ciasta i zagniatając brzegi połącz oba ciasta.

– obwiń ciasto papierowym paskiem i zawiąż sznurkiem – zapewni to utrzymanie kształtu ciasta w trakcie pieczenia.

– w środku każdego Pie zrób małą dziurkę, posmaruj ciasto jajkiem, włóż do lodówki na pół godziny.

– wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w temp. 200C przez 35-40 minut.

 

Scotch pies przepis

 

Scotch Pie można podawać na gorąco zaraz po upieczeniu lub na zimno jako przekąskę. Najlepiej podawać z dużą ilością surówki.
Pie długo pozostaje świeży i doskonale nadaje się by zabrać go ze sobą na piknik lub jako zimny obiad na górską wycieczkę.

Jeżeli będziesz w Szkocji to zajrzyj do lokalnego sklepu mięsnego, znajdziesz tam wiele odmian tego dania. Pie w różnych odmianach, kształtach i z różnym nadzieniem. Warto przetestować!
Nie zachęcam natomiast do kupowania ich w marketach – zwykle ich smak niewiele różni się od smaku kartonu z parówką w środku….

 

dodatek filmowy:

Na tym filmiku zobaczycie nieco odmienny sposób formowania ciasta

[youtube_sc url=”https://youtu.be/B1wFsGtjKHQ”]

jako dodatek i ciekawostkę proponuję ten filmik – oto jak robiono Pie w XVIII wieku. To co prawda wersja angielskiej kuchni ale naprawdę niewiele się one różniły.

Standing Crust Meat Pie – 18th Century Cooking with Jas. Townsend and Son
[youtube_sc url=”https://youtu.be/pTc2iGQUdQw”]

 

Smacznego!