Polski Pie  – czyli moje małe eksperymenty kulinarne

 

Proponuje Wam tu mój mały eksperyment – który zresztą wyszedł całkiem smacznie – Pie z kapustą, kiełbasą i grzybami

Wczoraj tradycyjnie jak to co roku u Nas przed Wigilią bywa, przygotowywałem pierogi z kapustą i grzybami. Robię je wcześniej i w wigilię już tylko podsmażamy pierogi na patelni – smacznie, łatwo i szybko …

Po zrobieniu setki pierogów została mi spora ilość farszu – zwykle zjadam sam farsz (z wielkim smakiem) ale tym razem stwierdziłem że można by zrobić mały eksperyment …

Pie jest to  mięso zapiekane w kruchym cieście. Danie to świetnie nadaje się by zabrać go ze sobą w podróż, lub do pracy – by zjeść go w trakcie przerwy na lunch. I tak właśnie szkoccy pasterze czy chłopi zapewniali sobie smaczny i pożywny posiłek w trakcie długiego i męczącego dnia pracy. Dziś Pie można kupić np. na stadionach w trakcie meczy piłkarskich, małe piwko do tego i …  pychotka … ;-)

Oczywiście istnieją dziesiątki przepisów na rożne farsze, czasem robi się także Pie z ciasta francuskiego. Ja postanowiłem spróbować tradycyjnie z kruchym ciastem.

Można użyć po prostu gotowe ciasto z marketu (wierzcie lub nie, ale wcale nie są takie najgorsze …), albo przygotować samemu, nie ma w tym wielkiej filozofii…

Przepis na to ciasto pochodzi z tradycyjnego Forfar Bridies – jest to Pie pieczony od wieków w mieście Forfar. O walorach Forfar Bridies rozpisywał się już sam J.M. Barrie (twórca Piotrusia Pana) który zresztą mieszkał tuż niedaleko  w miasteczku  Kirriemuir.

 DSCF9243

ciasto:

1,5 – 2 szkl.  – mąki

0,25 szkl. – margarny

0,25 szkl. – smalcu

szczyptę soli

Mieszamy sól z mąką, rozgniatamy miękką margarynę wraz ze smalcem, dodajemy powoli mąkę. Ugniatamy szybko ciasto, jeżeli potrzeba podsypując nieco mąki. Ciasto powinno być raczej miękkie i lekko elastyczne.

Rozwałkowujemy ciasto na grubość ok. 3-5 mm.  Wykładamy ciastem żaroodporne naczynie (najlepsza będzie ceramiczna foremka). Obcinamy nadmiar ciasta tak by zostało ok 1 cm ponad brzegiem formy. resztę ponownie rozwałkowujemy i posłuży nam ona by przykryć pie od góry.

farsz:

200g – kapusta kiszona

20 – 50g – suszone grzyby

1 –  cebula

2 końce kiełbasy

Grzyby moczymy w ciepłej wodzie przez noc. Szatkujemy kapustę i wrzucamy do rozgrzanego garnka z grubym dnem (najlepiej żeliwny ) Szybko mieszamy, dodajemy pokropione grzyby i dolewamy niewielką ilość wody w której moczyliśmy grzyby. dusimy całość często mieszając na małym ogniu. Pokrojoną w plasterki kiełbasę wraz z drobno poszatkowaną cebulą wrzucamy na patelnię. Jeśli potrzeba – dolewamy nieco oleju. Podsmażamy, na koniec możemy wrzucić kapustę na patelnię i wszystko razem przez chwilę jeszcze podsmażyć.

Nakładamy gorący farsz do przygotowanej formy i kładziemy przygotowane wcześniej ciasto na wierzch, sklejając brzegi i lekko zawijając je do góry.

Robimy w cieście kilka dziur nożem lub widelcem by para miała ujście i wkładamy do nagrzanego do temp. 200 C piekarnika.

Pieczemy przez ok.20 minut, po czym obniżamy temperaturę do 180 C i pieczemy dalsze 20 minut.

 

DSCF9262

Gdy wyciągniemy Pie z pieca już po kilku minutach możemy go wyjąć  formy. Lepiej nie przechowywać go w formie ponieważ kruche ciasto może zawilgotnieć i zrobi się z niego …papaja …

Pie podajemy na gorąco – prosto z pieca, albo możemy go zjeść  następnego dnia na zimno lub podgrzany w piekarniku lub mikrofalówce.

 

Smacznego !