Grota Fingala  na wyspie  Staffa

 

Nadmorska jaskinia na małej, niezamieszkałej wyspie Staffa w archipelagu Hebrydy Wewnętrzne, niedaleko wyspy Mull.

Staffa jest częścią rezerwatu narodowego pod opieką National Trust for Scotland, pomimo ochrony możemy jednak  zwiedzać zarówno wyspę jak i jaskinię.

Jaskinia, jak i większość wyspy została uformowana przez heksagonalne – sześciokątne – kolumny bazaltowe. Podobną strukturę ma słynna Irlandzka Grobla Olbrzyma, oraz mniej znane klify na wyspie Ulva.  (Wyspa Ulva  znajduje się niedaleko Staffa – dystans ok 10 km).

Wszystkie te formacje skalne powstały zresztą w tym samym czasie i w podobnych okolicznościach: poprzez bardzo szybkie schłodzenie gorącej lawy.

278219,xcitefun-fingals-cave-scotland-1

W języku gaelickim grota ta nazywa się Uamh-Binn – co możemy tłumaczyć jako „Grota Melodii”. Nazwę tę zawdzięczamy niezwykłym właściwościom akustycznym groty. Wielokrotnie odbijany od ścian groty odgłos fal morskich orz  ptaków powoduje niezapomnianą … melodię natury …  

 

Nazwę – Grota Fingala – nadał grocie jej „odkrywca” Joseph Banks w 1772 roku. Fingal był jednym z bohaterów Pieśni Osjana – epickiego poematu autorstwa  szkockiego poety  Jamesa Macphersona. 

Macpherson na początku rozgłaszał że „Pieśń Osjana” jest autorstwa legendarnego Osjana, a Macpherson jedynie przetłumaczył tekst ze staro-gaelickiego. Jednak po czasie okazało się że to fałszywka, cały tekst został napisany przez Macphersona, który jedynie wzorował się na dawnych legendach i podaniach Szkockich. Jednakże moda na „Osjana” i romantyczne wskrzeszenie danej kultury już „chwyciła” i Pieśni stały się niezwykle poczytne i popularne nie tylko w Wielkiej Brytanii. 

Może właśnie echo tej legendy przyciągnęło całą  masę znanych postaci kultury i nauki, którzy wręcz pielgrzymowali do sławnej Groty Fingala. 

W 1829 roku grotę odwiedza  słynny kompozytor Felix Mendelssohn (Marsz Weselny) który po wizycie pisze uwerturę koncertową Hebrydy, oraz, jako pokłosie całej podróży po Szkocji  III Symfonię (Symfonia Szkocka).

Grotę odwiedziła również królowa Wiktoria, oraz  pisarz Szkocki  Walter Scott – „jedno z najbardziej nadzwyczajnych miejsc, które kiedykolwiek odwiedziłem”.

 Fingal's Cave

 

jeżeli chodzi o wymiary groty…   z tym są pewne problemy…

Różne źródła podają zupełnie inne liczby i tak:

– Wood-Nuttal Encyclopaedia, 1907: głębokość – 69 m- wysokość – 20 m

– National Public Radio: głębokość – 45 m-wysokość – 22 m

– Show Caves of the World: głębokość – 85 m – wysokość – 23 m

 

wyspa  Staffa

 

 

By dotrzeć na wyspę trzeba wybrać się w krótki rejs

najczęściej wycieczki rozpoczynają się z wyspy Mull

np. na stronie http://www.staffatours.com/ możemy zarezerwować sobie krótką 2,5 godzinną wycieczkę na wyspę Staffa – z godzinnym pobytem na wyspie i spacerem do groty, lub inne, dłuższe wycieczki po okolicznych wyspach.

 Fingal's Cave

 

zdjęcia za:http://forum.xcitefun.net